Časopisy pro pařany

Václav Pravda

 

    

    Přímo jeden celý směr SF se zabývá počítači a počítače se zase zabývají SF. Strašná spousta her na počítačích má nějaké SF nebo fantasy pozadí. Střílečky, strategické, dungeony, adventure, bojové - je toho řada a není mým úmyslem pojednat o všech stylech. Od toho jsou tu povolanější - časopisy zaměřené na počítačové hry. SCORE A EXCALIBUR.
    Nejdřív představím SCORE. Už proto, že Score moji bráchové kupují pravidelně a Excalibur nepravidelně. Proč? To se jich zeptejte sami.
    Score začalo vycházet v lednu 1994 jako měsíčník. V současné době má 68 stran se zajímavou grafickou úpravou, zrovna tak zajímavými obálkami a výborným obsahem. Mně osobně se nejvíc líbí úvodníky, protože ty jsou takovou snůškou fórů a fórků, že mě vždycky pobaví. V humorném duchu je psána i většina příspěvků. Z obsahu jednotlivých čísel vybírám: hitparáda, novinky, interwiew, pařanský zákysník, techbox... Přečtete si i SF povídku, recenzi nějakého kulturního počinu (i SF knih), dopisy čtenářů a řadu dalších rubrik.
    Na ukázku z jednoho úvodníku SCORE :
    Je to k nevíře, ale tohle je již osmé číslo vašeho nejoblíbenějšího časopisu a tahle stránka již poosmé obsahuje pravidelný úvodník, Je to nepochopitelné, ale v historii Score se našly i takové ohlasy (asi dva), které považují úvodník za zbytečný, zdlouhavý či málo informativní. Omyl! Úvodníky jsou báječné! Abychom ale předešli zbytečným problémům, pojmeme ten dnešní úvodník velice stroze, informativně a věcně, aby sem bylo možné vložit co nejvíce aktuálních a důležitých informací. Tak do toho, strohý a ryze informativní úvod začíná.
    Dnes ráno jsem se probudil do nádherného dne. Znáte to - ty krásné letní dny, kdy vás slunce polechtá svými rozvernými paprsky na chodidlech zpola vystrčených zpod peřiny a vy si říkáte: „To bude zase dneska horko. Co budu snídat? Kam půjdu k vodě?“ Otevřel jsem oči – nejprve jedno, potom druhé, zamžoural jsem na svůj pokoj, táhle zívl – a pak zase usnul. Když jsem otevřel oči podruhé, slunce stálo již vysoko na obloze a já se rozhodl opravdu vylézt z vyhřáté a sluncem zalité postele a dát se do práce. Předtím jsem se ale umyl, nasnídal a oblékl - ne moc, protože je léto a nechtěl jsem, aby mi bylo příliš horko Takže jsem si vzal jen šortky a tričko a usedl k psacímu stolu. Můj stůl je u okna, takže mám krásný výhled ven. Dlouho, předlouho jsem váhal, jestli se na všechno raději nevykašlu a nepůjdu se koupat, ale nakonec jsem se rozhodl, že trocha psaní mi neuškodí, a tak jsem začal psát. A tak jsem tady -píšu úvodník.
    Docela mě to baví, dostal jsem se celkem daleko. Ale řeknu vám -co ze všeho nejvíc nenávidím, je rýpání některých čtenářů, kteří tvrdí, že se z úvodníků nikdy nic podstatného nedozví a že je to všechno jen mlácení prázdné slámy!!! Jak jste si již mohli všimnout - není! A, mimochodem - ty moje šortky jsou zelené a tričko černé. Odpoledne, až mě to všechno přestane bavit, asi někam půjdu. Říkal jsem si, že třeba do parku, ale ještě nevím. Co takhle třeba k vodě, do lesa nebo do kina... (jsi propuštěn – red.)
    A teď se podíváme, co je nového v našem časopise. Zbytek článku bude značně informativní, i když nám už moc místa nezbývá. SCORE je časopis počítačových her (první OPRAVDOVÁ informace). Tohle je jeho osmé číslo (druhá). Příští bude deváté (třetí). To deváté bude zářijové (čtvrtá).
   
    EXCALIBUR vychází od roku 1990, vydává jej Martin Ludvík. Po dobu své existence se potýkal s řadou problémů - nepravidelnost, časté změny úpravy a redakce, nyní mu hrozí i to, že si bude muset draho koupit vlastní název. Jen tak mne napadá, co takhle změnu názvu? Buď úplnou nebo na X-Kalibr, což je foneticky to samé. Nyní vychází jako čtrnáctideník se 36 stranami a pěknými obálkami. Excalibur otiskuje hitparádu, recenze her, novinky, dopisy čtenářů a odpovědi na jejich problémy, dvoustránkový barevný plakát a samozřejmě další články a příspěvky.
    Porovnávám-li SCORE a EXCALIBUR, vidím, že Score je časopis pestřejší, protože různých rubrik je víc, i úprava je živější. Oba časopisy se věnují hrám nejen na PC a Amigách, ale svoje místo mají občas i hry na PC CD-ROM, MAC, Sega. Každá recenze hry popíše pozadí, důvod, proč zrovna všechny ty potvory musíte postřílet nebo proč musíte doletět až někam atd. Dále se dozvíte nějaké tri- ky, u některých her i kompletní návod, protože složitost her roste a v angličtině není většina gamesníků natolik zběhlá, aby rozumněla, co po nich ten panáček chce. Recenze je ukončena hodnocením hry. Text je doprovázen řadou obrázků jak přímo ze hry, tak z obalu hry, protože hlavně Score je propagá- torem legálního softu - nákupu originálů. Možná se mi to jen zdá, ale ve Score je víc SF her. Oba časo- pisy jsou tištěny na kvalitním papíře, o kterém se Ikarii může jenom zdát. Svoji roli totiž sehrává ná- klad - 30 000 a 25 000 ks a také spousta reklam na počítače, počítačové firmy, hry a příslušenství.
    Vyslovím rouhačskou otázku - Co kdyby byla Ikarie dělána barevně (alespoň zčásti), trochu graficky zajímavě, nově, odvážně? Co kdyby přibylo časopiseckých článků, humoru a zajímavostí? Nekupovali by si ji pak i další fandové, třeba právě z řad počítačových maniaků? (Sama redakce při- znává, že spousta fandů SF ani neví, že Ikarie vychází.) Nezaplatil by vyšší náklad tyto změny? (Také režie Mladé fronty musí neúnosně zatěžovat jednotlivé časopisy, zvláště po odchodu ABC .)
    Opustím Score a Excalibur a jenom chvilku věnuji dalším časopisům pro příznivce počítačových her. Firma MPM, výhradní dovozce Nintenda, distribuuje časopis Club Nintendo, který je věnován Gameboyům, Nintendu a SuperNintendu. Je určen dětem kolem 10 - 12 let. Obsahuje recenze, návody, triky, žebříčky, je hodně obrázkový. V současné době se uvažuje o ukončení vydávání, stránky Nintendo by se měly objevovat pravidelně ve Score. Ve VTM 11 začala vycházet barevná, šestnácti stránková příloha Cyborg, věnovaná PC hrám. Recenze, návody, rozhledy, novinky.
 
k obsahu ZA 6
k Publicistice
ke Zbraním Avalonu