Padesáté číslo Ikarie

Václav Pravda

 

    

    Dalo by se právem říci, že těch úvah o současnosti a budoucnosti české sci-fi a samozřejmě fantasy je už dost a od osob mnohem povolanějších a známějších. Je fakt, že jejich úvahy jsou asi zasvěcenější, jenže těžko mohu nutit např. O.Neffa, aby přispěl do fanzinu, který se sice již blíží nákladu 100 ks (plánujeme i vyšší), ale přesto je záležitostí spíše uzavřenou. A tak úvaha, ke které je hned několik důvodů, bude z mé klávesnice.Chcete-li znát důvody: hlavně 50. číslo IKARIE, Parcon 94, léto (spousta času na úvahy, za které lze při zveřejnění zavřít do ústavu pro duševně choré) a hlavně lenost vymýšlet téma úvodníku.
    Jak si budete moci přečíst o kus dále,Parcon se podařil, také jubileum IKARIE oslavila v plné síle, knihy vycházejí, přibývá příznivců her na hrdiny,občas se uvádějí filmy, všechno plyne... Všechno je tedy růžové? Myslím, že není a uvedu své některé postřehy vyjmenované bez ladu a skladu odtržení starších fanů od nové generace ( velmi viditelné na Parconu ), neustálá zdržení termínů vyjití dalších dílů x-logií a DrD pro experty, unuděná Ikarie, snižující se náklady a logicky zvyšující se ceny knih, stálý úbytek knih českých autorů, propadák NEXUS, rozmělňující se Martin Zhouf, ...
    Řekl bych, že první postřeh je zároveň tím nejpodstatnějším důvodem pro ty ostatní. Fandové jsou už zkrátka trochu jinde než dřív, SF a fantasy nejsou únikem před realitou, ale blíží se spíš zábavě. A ta mi chybí. Zkuste si například přečíst nový časopis pro počítačové hráče SCORE a porovnejte ho s Ikarií. Přitom většina "games" se buď přímo opírá nebo alespoň otírá o SF a fantasy, většina "pařanů" je SF fanoušky. Ale lehkost a humor Score dává těžkopádné Ikarii příklad. Nemyslím, že vše vyřeší pár recenzí počítačových her v kvalitě a pojetí nedosahujícím na recenze ve Score. Chybí mi pestrost, nadhled, zábava : dopisy čtenářů, více drobných zpráv získaných vlastní iniciativou redaktorů, klasické novinové články o různých zajímavostech, akcích, plánech nakladatelů, UFO. Taková příležitost v jubilejním 50. čísle a tak zahozená pouhým využitím termínu premiéry filmu NEXUS ( ba- revný plakát) a jediným (a o to lepším) jubilejním počinem - výběrem krátkých povídek českých autorů. Proč pořád tak vážně a oficiálně? Hrom ( viz níže ) kvality Ikarie nemá, ale v něčem by také mohl být příkladem.
    Vydavatelství se pozměněnému vkusu svých čím dál tím mladších čtenářů asi přizpůsobí, přizpůsobí se ale i Ikarie a fandom?
 
k obsahu ZA 4
na Dvory Chaosu
ke Zbraním Avalonu