Voynichův rukopis II.

Karel Šlajsna

 

    

Když jsem psal svůj první článek o tomto podivuhodném rukopisu (Zbraně Avalonu 33), čerpal jsem hned z několika pramenů, které se shodovaly a tak jsem měl zato, že jeho historie je víceméně jasná, ale opak je pravdou. Pan Jan Hurych (Čech žijící v současné době v Kanadě) podrobil důkladné analýze znovu Marciho dopis, který byl k VR přiložen, a zjistil, že tento muž píše sice o tom, že rukopis dostal Rudolf II od J. Dee, ale píše o tom jako o klepu, který někde jen slyšel a příliš mu nevěří. Naopak se zmiňuje o někom, kdo spis vlastnil a pokoušel se jej luštit. Tedy nový muž, o kterém historie nevěděla.
Pan René Zandbergen ze SSG ( Second Study Group of Voynich Manuskript) se vypravil do Prahy a dalším bádáním se mu podařilo tohoto muže podařilo identifikovat jako pražského alchymistu Jiřího Bareše. Jak se k němu VR dostal, je záhada, ale dá se přepokládat, že od Jakuba Horčického z Teprence. Při průzkumu rukopisu se totiž pod ultrafialovým světlem objevil na VR jeho podpis, který někdo později vymazal.
Jakub Horčický je velmi zajímavou postavou. Narozen 1575 v Budyni. Nadaného chlapce si všimli jezujité a nechali ho nejprve studovat v semináři a později se stal pomocníkem bylinkáře Martina Schaffnera v Krumlově. Po skončení studií odešel do Prahy, kde dělal v Klementinu knihovníka a zároveň zde prodával destiláty a vodičky. Měl úspěch a vydělal značné jmění. Zabývá se také i astrologií a alchymií. Stává se císařským alchymistou a v roce 1608 vyléčí svými bylinkami samotného císaře, za což dostává šlechtický titul "z Terpence". V r. 1611 se stává administrátorem a vojenským velitelem města Mělník. Když vypuklo stavovské povstání, byl jako vášnivý katolík uvězněn a později vypuzen ze země. Bitva na Bílé hoře je pro Čechy považována za tragédii, ale pro Horčického paradoxně znamenala možnost vrátit se domů. Dlouho si na Mělníku nepobyl, v roce 1622 spadl z koně a na následky zranění umírá.
Když jsem se dozvěděl o tom, že Horčický působil zde na Mělníku, vypravil jsem se do místního archívu a právě v těchto dnech mi přišla odpověď. Podařilo se zde nalézt kousek textu a podpis! Konečně tak bude možné grafologickým rozborem zjistit, jestli se Horčický na rukopis podepsal sám, nebo to tam napsal někdo jiný. Jestli bude možné porovnat písmo rukopisu a poznámek na okraji, to v tuto chvíli nelze říci. Nicméně je možné, že to pátrání posune značně kupředu a přispěje i k vyluštění této staré záhady. Poznání, kdo je autorem, totiž, jak se ukazuje, může být velmi důležité. Zatím se zkoušely při luštění různé jazyky. Protože se jako autor předpokládal R. Bacon, tak především angličtina, latina, ale i havajština!…..ale dosud nikdo nezkusil češtinu.
Zájemci o podrobnosti mohou napsat na mail p. Hurycha: hurichj@tnt21.com
 
k ZA 35
na Fantastické Teorie
k ZA
na start