PARCON 2004

Václav Pravda

 

    

Stále dokola se ve Fandomu diskutuje kvalita conů. Jedni sázejí na "atmosféru", druzí na výčet parametrů. Festivalu Fantazie, přes nepochybně nejlepší organizaci, nejbohatší program, nejvíce hostů, nejlepší techniku, nejlepší informovanost fanoušků, největší rozsah služeb a doprovodných programů atd. atd., je vyčítána spousta detailů, kterých si autoři recenzí jinde ani nevšimnou. Autoři recenzí, ať už záměrně nebo opomenutím, chválí na jiných conech parametry, které považují za samozřejmé na FF a ve svých recenzích je ani nezmíní. To vše mě vedlo k úvaze vypracovat návod pro objektivní hodnocení conů. Jenže pak jsem si uvědomil, že bez ohledu na objektivní hodnocení stejně hrají největší roli recenze a mezi mými ne zrovna přáteli je bohužel hodně těch, kteří píší své recenze do čtených webů nebo fanzinů. Takže i kdyby Čs. Fandom onemocněl a začal se snažit o objektivní posuzování conů kvůli tomu, aby ty lepší propagoval a doporučoval a ty horší tlačil ke zlepšení a pomáhal jim, stejně žádná tabulka parametrů nedosáhne toho, co určitým způsobem napsaná recenze. Je spousta detailů, které se dají pichlavě zmínit, spousta důležitých věcí, které se dají zamlčet. A tak jsem dospěl k závěru, že napíši dvě recenze Parconu 2004, jednu z pohledu nadšeného fana, jednu z pohledu kritického fana. Porovnejte sami a připomeňte si, jaký druh recenzí kdo o jakém conu píše. A až si to uvědomíte, až si uvědomíte, jak porovnávat cony tak, abyste si vybírali ty správné pro každého z vás, vykašlete se na recenze pochybných autorit z Čs. Fandomu a dejte na kamarády a vlastní úsudek. Protože ani u nás nemusí být všichni spokojeni, budeme ale radši, když si názor uděláte sami na základě vlastní účasti.
V recenzích jsem se snažil o udržení určité struktury a nic si nevymýšlím. Snažím se neurážet a neporovnávat s jinými, recenze by se dala napsat ještě drsněji, ale i tak si myslím, že to bude pro ilustraci stačit.

Parconské hrůzy
1. Už příjezd na Parcon byl šílený. Jednak jsem měl problémy v práci, takže jsem nestíhal, jednak po příjezdu do Brandejsa nás čekalo harcování přes rozpadající se přejezd, na kterém jsme málem vypustili duše, až někam do míst, kde jsme mohli tušit, že by mohl být con. Kdyby byla cesta pořádně značená.
2. Nakonec jsme to přece jen našli. Dorazili jsme s Pavlem a Tomášem a strávili 25 minut u vstupu, než byli schopní nás a dva lidi před námi ubytovat, ačkoliv jsme byli předem přihlášení. Kdyby to takhle bylo na ostatních conech, tak bychom ve frontě stáli doteď. Naštěstí se potvrdilo to, co se o Parconu říkalo, že na něj pojede jen málo fanoušků.
3. Většina lidí bydlela na jakési koleji vzdálené několik kilometrů a s neznačenou cestou. Jak správně poznamenali někteří fanové, měli by jednodušší a rychlejší a levnější jet každý večer domů.
4. Vyvěsili jsme plakáty na Avalcon Speciál a další FF a pokoušeli se zorientovat v prostorách hodně omšelého, neuklizeného a vůbec nepříjemného gymplu. S údivem jsme zjistili, že program zabírá jen jedno patro, místnosti jsou značené v opačném pořádku a do hlavní místnosti se jde přes celou školu kdesi do podzemí. Hry prý byly někde v pekle. Je jasné, že pořadatelé chtěli na hráčích vytřískat aspoň něco, ale nepřilákali by je, kdyby nekřesťansky drahé a neopodstatněné vstupné chtěli i po nich, takže je separovali úplně a zkásli míň.
5. V hlavní chodbě navíc byli roztažení knihkupci. Kdo má ty jejich drahý knihy kupovat? A tak tam jen překáželi. Samotné třídy byly mizerně vybavené, hodně otřískané, nezatemněné a mrňavé. Technika veškerá žádná, jeden projektor v sobotu večer zmizel.
Potěšení parconské
1. Na Parcon jsme se těšili a tak jsme se snažili urvat z práce co nejdřív. Cesta uběhla v příjemné debatě o plánech na další rok. Prootže jsme si předem stáhli mapku, našli jsme prostory Parconu rychle. V poslední fázi nám cestu ukazovaly i skupinky známých fanoušků proudících na Parcon.
2. Dorazili jsme s Pavlem a Tomášem, zaparkovali hned vedle gymnázia a příjemně překvapeni jsme se hned u vstupu setkali s kamarády. A sotva jsme se registrovali, potkávali jsme další známé a vychutnávali atmosféru závěru léta. Parcon přilákal opět jádro Fandomu a tak jsme potkali Jardu Mosteckého, Františku a řadu dalších.
3. Byli jsme ubytovaní hned vedle na koleji. Paní v recepci byla příjemná a ubytování bylo levné, takže jsme byli spokojení. Vybalili jsme jen narychlo a honem zase zpátky do víru dění.
4. Vyvěsili jsme plakáty na Avalcon Speciál a další FF a rozkoukávali se v prostorách domácky působícího gymnázia. Většina programu byla umístěna hned v hlavní chodbě, takže jsme nemuseli dlouhou hledat. Každá místnost byla značená a u každé byl umístěný program, takže se nemuselo dlouho přemýšlet, kam pokračovat. Hlavní místnost měla lavice na stupíncích, takže bylo pohodlně vidět a slyšet. Hry jsme v pátek nenavštívili, ale v sobotu už jsme viděli spoustu hráčů. Je dobře, že cony nezůstávají uzavřené jen pro fanoušky literární fantastiky.
5. Atmosféru conu v hlavní chodbě doplňovali knihkupci. U jejich stolů se tvořily hrozny zájemců, bylo z čeho vybírat: knihy, časopisy, hry, karty, plakáty, fanziny atd. Ve třídách byl dostatek židliček a kontakt přednášejícího s publikem intenzivní.
6. V pátek večer jsme se zúčastnili frašky zvané volba místa Parconu. Po dvojím neregulérním zrušení voleb jsme se dočkali ještě toho, že Rada ČsF dovolila porušit svá vlastní pravidla a nechala kandidovat znovu Richarda Klíčníka, který se evidentně namlsal prachama, co letos vytřískal na nehorázně vysokém vstupném a bez přípravy a dodržení struktury vznesl svou kandidaturu. Přes evidentní slabiny ho volila část fanů jen z nenávisti k nám a vyhráli jsme fakt těsně.
7. Program byl tak mizerně sestavený a chudý, nic mě v něm nezaujalo, řada programů byla jen rozmělněním témat, která už jsou dávno mrtvá (fanziny, nakladatelé, představení časopisu), že o něj nebyl prakticky zájem a lidi se museli bavit mezi sebou. Velkým šokem bylo i to, že v programu byla jedna jediná projekce. O seriálech nemluvě, na ty se pořadatelé vykašlali úplně.
8. Kapitolou pro sebe byl "bar". Prý nonstop, ale byl to vojenský stan, naruby postavený na zahradě gymplu. Židličky se bořily do hlíny, obsluha nebyli fanoušci, takže se s nima nedalo pokecat, pivní pípu rozchodili až někdy po půlnoci a kdyby pršelo víc, mohli by to rovnou zabalit. Takhle si nepředstavuju hlavní shromažďovací prostor.
9. A evidentně si ho tak nepředstavoval ani hlavní host, agent Terryho Pratchetta. Sapkáč ani nikdo další nedorazil, nedivím se, protože jestli s nimi jednali tak, jako s fanoušky, tak bych se jim na to vykašlal taky. Ten host byl z prostor a "úrovně" očividně vyděšený, skoro nikdo se s ním nebavil a když jsem ho potkal v sobotu večer, ukázalo se, že mu pořadatelé ani neřekli o promítání Hellboye a nechali ho ve škole samotného. Ještě tam byla Kodetová, ale já ji neviděl.
10. To promítání, kinosál a sliby byly vůbec zajímavé. Hlavní zahájení mělo být tam, ale nebylo, měl tam být koncert, ale nenašli světla, měl tam být další program, ale ze všech slibů hlavního pořadatele jaksi sešlo. Ty sliby - měl být prostor pro šermířské skupiny. Nakonec byla jedna a její program posunuli, aniž by se to většina dozvěděla, takže jsme o něj stejně přišli. Con měl být v reprezentativních prostorách VŠ, ale to nedopadlo, bůhví proč. Jedna programová linie měla být zaměřená na Rudolfa II., alchymii a podobně, ale zbyly z toho asi dvě přednášky.
11. O nízké účasti jsem se už zmínil, ale vynechal jsem proč byla nízká. Jednak kvůli slabému programu, jednak kvůli tomu, že propagace byla opravdu mizerná. Pořadatelé se spoléhali na setrvačnost Parconu, vykašlali se na včasné zpracování stránek (např. přihláška se slevou byla jen pár dní před uzávěrkou slevy), hlavní pořadatel si klidně odjel na dovolenou a vykašlal se propagovat Parcon na Festivalu Fantazie, kde mohl oslovit přes 700 fanoušků. Dokonce ani nezařídil za sebe náhradu.
12. Nějak jsme se tím protloukl, na jídlo chodil do města, trochu pokecal s lidma, ale příště asi nepojedu.

6. V pátek večer jsme navštívili volbu místa dalšího Parconu. Jednotliví kandidáti představili postupně své kandidatury. Byl to náš SFK Avalon a LPN, SFK Radegast pro Kopřivnici a Richard Klíčník znovu pro Brandejs. Volba byla napínavá, protože soupeři velmi silní a tak záleželo na každém jednotlivci. Naštěstí pro nás bylo přítomno hodně fanoušků našich FF a shromáždění zástupci klubů tak vybrali těsnou většinou náš klub pro pořádání Parconu 2005.
7. V programu conů se objevila nová témata i připomenutí starých dobrých Parconů, protože například Z.Rampas představil současnost a historii fanzinů, nechyběly ani besedy s nakladateli, kteří nám umožnili nahlédnout do zákulisí vydávání knih, a potěšením byla vzácná návštěva ze Slovenska, která přijela představit další číslo výborné Fantázie. Jedním z vrcholů pak byla projekce Hellboye
8. Ve školní zahradě využili pořadatelé závěr léta a postavili v ní prostorný vojenský stan a najali profesionální obsluhu, která dokonce měla točené pivo. Ve stanu bylo příjemně útulno a strávili jsme tam spoustu času s dalšími fanoušky, potkali jsme tam Jitku Doležalovou, Skrblíka, Martina Koutného, různé trekkies i fanoušky Pána Prstenů.
9. Parcon hostil agenta Terryho Pratchetta, pana Colin Smythe, který vyprávěl o svém vztahu k TP, o vydávání jeho knih. Byl to příjemný pán. Významným hostem byla rovněž Barbara "Chani" Kodetová, která vyprávěla o natáčení zahraničních štábů, o Duně. Její návštěva je o to důležitější, že doufejme otevírá dveře mezi fantastikou literární a filmovou i na conech. Dalšími hosty byl Jan Kantůrek, Ondřej Neff, Ondrej Herec, Leonard Medek, Vlado Ríša a další.
10. Zpestřením conu byl koncert skupiny Vibra Etherna, který se konal v kinosále. Vrcholem byla šermířská Fantasy show, při které byly vyhlášeny výsledky soutěže O nejlepší Fantasy. A tradiční CKČ skvěle moderovali Jarda Mostecký s Martinem Koutným. Na pódiu se objevily známé i neznámé tváře, které jsou důkazem, že i po letech je CKČ stále nejprestižnější soutěží. Udělena byly i ceny Mlok a Ludvík za zásluhy. A sobotní večer byl završen již zmíněným promítáním Hellboye v předpremiéře, díky laskavosti Comicscentra.
11. Con navštívilo dokonce přes 400 fanů, kteří se nechali přilákat na tradiční kvalitu Parconů, zajímavé hosty a blízkostí Brandejsa od Prahy. Webové stránky byly graficky vydařené a zejména v poslední fázi příprav často aktualizované, daly se na nich najít nejen všechny potřebné informace, ale i mnoho věcí navíc. Včetně například možnosti objednat si tričko nebo si přečíst historii dosavadních Parconů. Pořadatelé odvedli při přípravě kus práce a týmy Avari, KJV, Opat, Rada Čs. Fandomu a dalšízaslouží poděkování.
12. Con jsme si báječně užili, viděli spoustu známých a získali nové, už se těšíme na další ročník.
 
k ZA 35
k Reportážím
k ZA
na start