Festival Fantazie 2004

Jarda Houdek

 

    

Po delší době jsem byl na nějakém conu a po delší době píšu z conu nadšenou reportáž. Když se nad tím tak zamyslím, těžko mohu psát jinou, stal se ze mě con-turista, závislý na této formě odpočinku a s vděkem hltající každé větší setkání fanů.
Tak jako loni jsem se rozhodl přijet až na druhou polovinu akce. Ani jsem podrobně nestudoval program a prostě předpokládal, že všechno důležité bude stejně až na konci. Loni to tak, jestli si dobře vzpomínám, bylo. A ono vlastně tentokrát bylo to důležité rovnoměrně rozetřeno na celý ten velký desetidenní krajíc. A každý si mohl vybrat, kterou příchuť zakousne. Jen jsem měl pocit, že osm dní je příliš velká plocha a vrstva másla tedy příliš tenká. Poslední dva Avalcony mi (subjektivně) připadaly tlustší.
Druhá část conu, které jsem se zúčastnil, měla rekordně nízký věkový průměr účastníků a účinkujících. Trochu jsem se bál, aby bez účasti slavných jmen nebyla akce obsahově slabá. Je pravda, že pořad od "slavné" osobnosti (typu Leonarda Medka) mi chyběl, mladí a méně známí přednášející se však snažili a jejich kvalita od loňska stoupla. I já přidal proti loňsku jednu show navíc a tu o Teslovi jsem roztáhl na čtyřnásobek.
Na Avalconech byla vždy silně zastoupena filmová sekce. Mezi projekcemi profesionálních filmů prezentovaly skupiny amatérských tvůrců (Atomyk piktures, Ústaf productions…) své vlastní výtvory. A to se značným ohlasem. Zajímavé bylo také samostatné pásmo hororových snímků prokládané teoretickými výklady o filmové hrůze.
Filip Štěpánek "táhl" svými úvahami o umělé inteligenci blok o Matrixu. Předtím se mi svěřil, že pořádná přednáška by měla vyvolat bouřlivou diskusi a to se mu na sto procent povedlo.
Ve dnech, kdy jsem na Festivalu Fantazie pobýval, na sebe nejvíce upozorňovaly skupiny CSWU a dalších SW fanů, a pak příznivci televizních seriálů. A to nejen výtržnostmi, ale hlavně spoustou skvěle organizovaných a připravených zábavných soutěží, například CSWU hledá Superstar. V tvrdé konkurenci této soutěže jsem vybojoval pěkné třetí místo a bolení bránice obecenstva svou variací na Dajdou.
Komu to nestačilo, měl ještě stolní fotbálek, spousty deskových her, DDR, DrD a počítačovou hernu. Přestože jsem jej osobně nenavštívil, na rozpisu programu se velice dobře vyjímal i paralelní Festival Literární vysočina, pořádaný o víkendu v blízké budově ZUŠ.
V neděli se víceméně už jen balilo a počítaly škody. Po shlédnutí filmu Shrek 2 v doslova natřískaném kině jsem v báječné náladě, duševně obrozený a odpočinutý tento povedený con opustil.
A na závěr jedno trochu záhadné prohlášení: Kdo neviděl kouřící a svítící kouli měnit barvy, jako by na Festivalu Fantazie 2004 ani nebyl.
 
k ZA 35
k Reportážím
k ZA
na start