Proč až teď?

Václav Pravda

 

    

    Úvodník pro vysvětlení
   
    Proč až teď, rok a třičtvrtě od posledního vydání Zbraní Avalonu na Avalconu 2001, vycházejí nové Zbraně Avalonu? Proč vůbec vycházejí? Co s nimi bude dál? Budou ještě někdy bojovat o nejvyšší uznání Akademie SF, F a H? A možná i další otázky v souvislosti se Zbraněmi jste si kladli. A tady jsou odpovědi.
    V roce 2000 jsme zvítězili s naší kandidaturou na pořádání Euroconu 2002 v ČR. Poprvé po třiceti letech existence Euroconu u nás. V době zahájení příprav jsme ještě měli času, sil a elánu dost. V pohodě jsme vydali běžné Zbraně Avalonu a navíc ještě avalconský speciál, z praktických důvodů v extra sešitu. A dokonce jsem ještě zahájil přípravy dalšího čísla, tohoto.
    Jenže přípravy Euroconu pokračovaly a bylo čím dál tím jasnější, že musíme odvést nejen standardní práci, ale že od nás všichni čekají mnohem víc. Koneckonců i my sami jsme čekali víc :-). Museli jsme udělat nejen Eurocon, ale SKVĚLÝ Eurocon. To ovšem znamenalo nejen podstatné organizační změny, zajištění mnohem vyššího počtu ubytoven a budov pro program, ale i mnohem vyšší propagační úsilí, jednání s případnými sponzory nebo mediálními partnery, jednání se zahraničními hosty atd. Jenom kolik úsilí bylo vloženo do přípravy cizojazyčných verzí našeho webu, kolik práce znamenala příprava a realizace turistického programu v Praze, na Karlštejně, v Kutné Hoře a na Veselém kopci! Komplikace znamenalo například dlouhodobé onemocnění tvůrce informačního CD-ROM a brožury, kdy jsme prakticky na poslední chvíli dávali dohromady obsah z nehotových střípků.
    Museli jsme něco obětovat. Obětoval jsem dočasně Zbraně Avalonu, protože příprava jednoho čísla znamená celý víkend a další dva tři večery, které by mi sakra chyběly. Eurocon se vydařil a nyní čerpáme při přípravách Festivalu Fantazie z bohatých zkušeností, takže se můžeme věnovat i jiným aktivitám, ačkoliv roozsahem a bohatostí programu si Festival Fantazie nezadá s Euroconem, spíš naopak.
    Ono dočasně tedy nyní skončilo a vy se setkáváte s mými oblíbenými (a doufám i vašimi) Zbraněmi Avalonu. Pauza ovšem znamenala, že jsme nepřipravili reportáže z posledních akcí, recenze nových knih a i většina dalších textů byla vytvořena před rokem a třičtvrtě. Vracím se k vydávání Zbraní Avalonu, protože mě to vždycky bavilo, vždycky rád držím „horký“ výtisk (i s jeho chybami). A i v době internetu a webových fanzinů věřím, že by neměly zaniknout papírové fanziny, zvlášť když ten náš má kromě tradice a úspěchů i finanční zajištění díky conům.
    A jakou chystáme Zbraním budoucnost? V podstatě nezměněné podobě budou vycházet dál, 4 x ročně i s Avalconským povídkovým speciálem navíc, který ovšem nebude součástí materiálů, ale jen ke koupi. Další číslo vyjde k příležitosti Parconu-Avalconu, třetí nejspíš na Istrocon nebo říjnový Avalcon Speciál a poslední zřejmě v prosinci, ale bude záležet i na tom, jaké cony budou v kalendáři.
    Popřejte nám do dalších let hodně přispěvatelů a čtenářů. Děkujeme.
 
k ZA 33
na Dvory Chaosu
k ZA
na start