Jak jsme vyhráli Eurocon

Václav Pravda

 

    

    V noci 7. srpna jsme se vrátili z Euroconu 2000, vrcholného evropského setkání fanoušků science fiction, fantasy, hororu, kosmonautiky a astronomie, záhad, her na hrdiny atd., který se letos konal v polské Gdyni. Byl to náš první výlet na Eurocon a naše napětí bylo ještě vystupňované tím, že jsme na červencovém klubovém setkání odhlasovali, že se pokusíme získat zástupce evropských SF klubů pro myšlenku uspořádat Eurocon 2002 v Chotěboři. Naši kandidaturu jsme si promysleli na základě rozboru podmínek Chotěboře a informací, které jsme měli o Euroconech obecně. Týden před odjezdem jsme si nechali kandidaturu schválit od Rady Českého Fandomu a oznámili ji předsedkyni evropského fandomu Bridget Wilkinsonové a dalším zástupcům klubů.
    Eurocon probíhal od středy do neděle. Naše posádka (Petr Köppel - Conan Society, Josef Bříza a já - SFK Avalon) dorazila na místo až ve čtyři v noci, značně unavená. Ve čtvrtek ráno jsme se vydali k prezenci, zaplatili a začali studovat materiály. Taška obsahovala CD o polském fandomu, velkou informační brožuru, placku a pochopitelně program. Program byl opravdu bohatý, ale orientace v něm poměrně nesnadná, jak se pak později ukázalo při jeho opravách a změnách. Programové linie nestály proti sobě, jak jsme zvyklí u nás a nebylo tedy jednoduché si vybrat kam jít.
    V programu jsme objevili zástupce z ČR a vydali se za nimi. Malíři a grafici David Spáčil a Tomáš Kučerovský z Brna spolupracují na počítačových hrách, David je také autorem obálek značné části knížek nakladatelství Netopejr. Poslechli jsme si vzápětí i Martinu Pilcerovou ze Slovenska, která také ukazovala průřez svými pracemi. Sál, ve kterém výtvarné prezentace probíhaly, byl vlastně galerií - originály, barevné kopie i výtisky z barevných tiskáren od většího množství autorů zdobily stěny, panely i stoly.
    Z ostatního programu, který byl v zásadě velmi podobný programům na českých a moravských conech, jsme navštívili povídání s Kirem Bulyčovem, setkání s dalším čestným hostem Walterem Jonem Williamsem jsme nestihli. Putovali jsme po prostorách conu a začali se seznamovat se zahraničními fany.
    Čtvrteční večer jsme strávili v jedné hospůdce s Nikolajem Basovem, ruským spisovatelem a literárním agentem. Poprvé jsem byl rád, že do nás tu ruštinu hustili, poprvé byla skutečně užitečná, mohli jsme plynule přecházet mezi angličtinou a ruštinou.
    V pátek jsme měli naplánovaný výlet na Marlbork. Poslechli jsme si anglickou verzi prohlídky a seznámili se s velkou částí zahraničních účastníků conu. Hrad je skutečně rozsáhlý a ačkoliv byl ve 2. světové válce celý vypálený a napůl zbouraný, podařilo se ho obnovit. V Marlborku jsou sbírky jantaru a předmětů z něj, dále sbírka Ex Libris autorů z celé Evropy, výstava obrazů, výstava středověkých zbrojí a zbraní, výstava arabských zbraní a zbrojí.
    Večer jsme opět lobovali, za pomoci Olega Hnilici a Martina Šimona Schustera, protože pořádat Eurocon si dosud troufla jen města mnohokrát větší, než je desetitisícová Chotěboř, loni byl například Eurocon v Dortmundu. Konkurentem byl ostrov Jersey (UK) a jeho hlavní město St. Heller, známé svými úspěšnými Helicony i Euroconem 1993 zejména mezi zástupci západní části Evropy, zatímco nikde v ČR nebo v SR Eurocon nikdy nebyl.
    Na ubytovně probíhaly pokojové párty, ale bylo plno. Aspoň jsme se dobře pobavili v hloučku fanoušků na chodbě. Chyběla centrální potkávací plocha s barem jako na Draconu nebo na Avalconu a tak jsme vyrazili na diskotéku, kde jsme vydrželi až do zavírací hodiny.
    V sobotu jsme viděli pořad italského malíře Michelangelo Miani, tvůrce plakátu Euroconu, obálky brožury i obrázků na visačkách. V průběhu dopoledne jsme se také věnovali dalšímu lobování u zástupců evropských fandomů. Hlasování proběhlo po přednesení kandidatur v sobotu odpoledne ve tři hodiny, na setkání zástupců evropského fandomu. Z každé země mohou hlasovat dva zástupci, sešlo se jich požehnaně, byli zde zástupci východu i západu, nevšiml jsem si ale třeba Francouzů nebo Rumunů, kteří mají dělat příští Eurocon. Původně slíbená technika nakonec k dispozici nebyla, takže jsem připravenou prezentaci na CD i na blánách nemohl použít a musel jsem improvizovat. Svou vizi Euroconu přednášel nejdříve Martin Hoare, zástupce Jersey. Po něm jsem se já pustil do nerovného boje s angličtinou. Představoval jsem Českou republiku, Chotěboř, Český Fandom, náš SF klub Avalon a jeho práci včetně Avalconů a samozřejmě naše plány na pořádání Euroconu 2002. Hlasování proběhlo s již známým výsledkem 27:10 v náš prospěch. Eurocon 2002 se bude konat 1.-7.7.2002 v Praze a Chotěboři!
    Večer jsme ještě navštívili předávání cen polského fandomu a evropského fandomu. Nebylo nijak bombastické jako například letos na Parconu, ale Poláci byli výborné publikum, hodně tleskali a křičeli nadšením. V programu byla ještě párty eurofandomu, ale my uspořádali na koleji vlastní s našimi polskými spolubydlícími. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavostí o polském fandomu, conech apod.
    V Praze po půlnoci skončila naše cesta na Eurocon 2000, cesta k Euroconu 2002 a začala práce na jeho přípravách.
 
k ZA 32
k Publicistice
k ZA
na start