DNH con

Václav Pravda

 

    

    Ještě před Pragoconem jsem se seznámil se Zirlandem. Jirka Brožek ho na mě odkázal jako na člověka, který mu poradí v jeho úmyslu udělat vlastní con. Poradil mu dobře, Zirland totiž sám nikdy na žádném conu nebyl, protože podle jeho vyjádření jsou všechny moc daleko od Havířove, kde bydlí, a jsou moc drahé. Obdivuhodná odvaha. Po řadě mailů a rad o organizování conů jsem ho přesvědčil, aby nelitoval námahy a peněz a jel na Pragocon. Tam jsme se potkali poprvé, ale to už byl DNH con vyhlášen v Ikarii, která se chystala do tisku.
    Zirland se na svůj první con připravil opravdu výborně. Nechal se odbarvit, nabarvil si obličej na modro a z hlavy mu vyrůstaly dvě modrá tykadla, zkrátka Andoriánec. Díky tomu byl brzy všem známý a navázal řadu kontaktů, které se mu při pořádání hodily. Myslím, že ho jen tak návštěvníci Pragoconu nezapomenou, stejně jako tu slečnu se „spockovskýma“ ušima.
    Původně jsem vůbec nezamýšlel na DNH con jet, protože jsem měl své práce dost. Ale když jsem se angažoval natolik, že jsem sháněl přednášející, sliboval hory doly, nakonec mě dostala Zirlandova nevinná poznámka o guláši. Potřeboval vědět, jestli účastníci budou chtít guláš a ptal se na to i mě. Odpověděl jsem ano a dobře jsem udělal, byl to jeden z nejlepších gulášů mého života, nejen chutí, ale i okolnostmi. Ale o tom později.
    Na DNH con jsem vyrazil brzy ráno a díky prázdným silnicím jsem dorazil včas. Musím přiznat, že mě Havířov mile překvapil. Čekal jsem panelákov a ošklivosti, dočkal jsem se příjemného a pěkného města, ono i těm „novým“ domům v Havířově je už pár desítek let a mají styl. Také jsem ocenil jednoduchost uspořádání, protože jsem se na místo pořádání doptal jedním dotazem.
    DNH con se konal 10.3. v jazykové učebně školy. Uvítala mě maminka hlavního organizátora, musím ocenit její vztah k synovi. Nejen že mu pomáhala, ale uvařila i ten báječný guláš. Ale už zase předbíhám. Program začínal povídáním Zirlanda a mě o tom, jak DNH con vznikl. Teprve tam nám bylo odhaleno tajemství, co to znamená DNH. Po vzoru PSST (První Samostatný Star Trek) conu udělal Zirland v zimě takovou oslavu pro kamarády a aby v dalších pokračováních nestál před problémem s přejmenováním prvního na druhý, pojmenoval svůj con natrvalo DNH, tedy Další Nezávislý Havířovský con. Dobré.
    Potom následovalo vystoupení Pepy Vašáta a mě na téma Fandom. Pepa mluvil o historii, já o současnosti. Mexo – Hudba ve ST, Leian - Akademie Hvězdné Flotily, zároveň s obědem (to byl ten guláš, který dělal Zirlandova maminka do desetilitrového hrnce) běžel páteční Voyager z videa. A teď k tomu guláši. Vyfotil jsem si jednak jeho autorku a jednak jsem vyfotil jeho konzumaci. V úzké chodbičce totiž seděla jedna řada fanů a záběr to byl moc zajímavý. Po obědě jsem se už programu účastnil, byl jsem na besedě s recenzenty Ramaxu, Libor Marchlík bohužel nemohl přijet. Dále jsem pomáhal stavět vesmírnou loď. Leian řídila brainstorming, jejím cílem je postavit novou funkční loď, do které usadí chystaný ST román. Pokračování na Avalconu. Figrin a Emperor povídali o Star Wars, Mexo pokračoval o Klubu Hvězdné Flotily, ale to už jsem trávil čas na chodbě v různých debatách s Olegem Hnilicou, Ormem a jednou Norkou, která sbírá informace pro svoji diplomovou práci. Je z Olomouce, studuje sociologii a vzala si na mušku skupiny spojené Internetem. Přijede i na Avalcon. Obdivoval jsem Ormovo Trexeso, které vypadá skoro profesionálně, ale už jsem musel nazpět. Rozloučil jsem se se všemi, obzvlášť se Zirlandem a těším se na další ročník. Mám zdatného žáka.
 
k ZA 32
k Reportážím
k ZA
na start