Raukon 2000   

Václav Pravda

 

    

    Věřil jsem Petrovi, že s kluky ze SFK Rauko a CSWU udělá dobrý con. A nezklamal jsem se. A se mnou 200 dalších. Po loňské premiéře, která byla úspěšná co do programu a problémy byly jen finančního rázu, se letos Petrovi podařilo být úspěšný ve všech ohledech. Připravil celkem přes 40 položek programu a 20 videoprojekcí. Přilákal na con i několik dinosaurů, jmenujme třeba Zdeňka Rampase, Pagiho nebo Dárečka. Potkali jsme se i s Martinem Macáškem ze Slovenska. Petrovo pozvání do programu přijali opět František Fuka, Františka Vrbenská, ale objevili se i noví přednášející zvučných jmen. Musím zmínit alespoň Osamu Okamuru, který byl hlavním lákadlem celého programového bloku o Japonsku. Nápad s Japonskem Petrovi vyšel, nejen, že zaujal řadu návštěvníků, ale vsadil bych se, že řada účastníků přišla práv jen díky tomuto programu. Kromě OO bylo na programu podařené a zajímavé vyprávění Františky Vrbenské o japonském divadle, výuka ve skládání Origami, Manga a třeba Etický kodex samurajů, který přednášel Richard Šusta.
    V hlavním programovém bloku přednášel FF o filmových a Pavel Koten o astronomických novinkách, já si zopakoval vyprávění o Euroconu i ještě jedno tradiční o Fandomu. Přednášeli i Václav Semerád, Zdeněk Kubík, Marek Čtrnáct a řada jiných. Další programový blok byl tradičně zaměřen na Star Wars a kluci z Czech SW Universe připravili pestrý program. Opět se hojně navštívenou stala přednáška Richarda Richtera o hudbě ve SW. Ale mohli jste slyšet i příznivce ST přednášet, proč ho SW nikdy nezaujaly. Na programu byla i fanovská videa, SW hry, soutěž atd.
    Na videu běželo několik SF filmů – Šestý smysl, Atomové gymnázium, South Park, Gappa, Akira, já viděl jen Spaceballs, které jsem si musel nechat už několikrát ujít u nás na Avalconu. Je to jiný překlad, než ten, co jsem znal z televize, v něčem lepší, v něčem horší. Škoda těch dvou míst – paprsknout je přece skvělé sloveso, a hlavně „zadžemovali nám radar“ bylo nahrazeno nějakou příšerností, která zmršila jednu z nejlepších scén.
    Hráči počítačových her a kartiček se mohli vyřádit v herně a všichni se mohli vyřádit venku při hraní Capture the Flag, což je nějaká bojovka. Účastníkům se moc líbila a tak to vypadá, že Raukon získal další výraznou charakteristiku. Rodina velkých conů se opět rozrůstá, protože SFK Rauko připravil výborný con, který se určitě dočká dalších úspěšných pokračování, protože má svoji originální tvář a výhodu blízkosti Prahy.
 
k ZA 30
k Reportážím
k ZA
na start