Istrocon 2000   

Václav Pravda

 

    

    Letos můj už druhý zahraniční con. Do Bratislavy jsem se chtěl podívat už vloni, ale pracovní cesta do Švédska mi v tom zabránila. Nebyl jsem tak u obnovení tradice, byl jsem až letos u jejího bombastického potvrzení. Neboť letošní ročník conu se zařadil mezi nejlepší cony, které jsem kdy absolvoval. Díky přístupu slovenských úřadů a jejich ochotě ke sponzorství se podařilo pozvat hned dva velmi významné hosty z USA – spisovatel Mike Resnick byl ten první, herec Joxera z Xeny a kohosi ze Seaquestu Ted Raimi byl ten druhý. Ale po pořádku.
    Na Istrocon jsem se vypravil autobusem. Jeho odjezd jsem málem nestihl, k autobusu jsem doklusal právě když zavíral dveře. Řidič potěšil chápavým přístupem. V autobuse seděla mimo jiné Jolana Čermáková. Vedle mě seděla hezká slečna, což mě ale zajímalo méně (stárnu nebo jsem zamilovaný), než to, že držela cestovní přehrávač DVD a dívala se na nějaký film. Nemohl jsem se samozřejmě tvářit vyjeveně a snažil jsem se nenakukovat jí přes rameno. A tak jsem jel na SF akci ve společnosti technologie, o níž bych ještě před pěti lety mluvil jako o SF.
    Dorazil jsem na con pozdě, ale vyhnuly se mi Jolaniny problémy s ubytováním jejího nehlášeného známého. Ubytování bylo perfektní, hotelový pokoj s televizí a Vlastou Talašem. Z programu jsem už nic nestihl. Hlavně jsem se musel pozdravit se známými a okouknout prostory. Musím říci, že pořadatelé měli šťastnou ruku při výběru a doufám, že i další ročníky se budou konat tamtéž. Vše připomínalo Dracon, v bačkorách se dalo dojít do všech přednáškových místností i do baru, jen sály i předsálí byly větší. Jen bar „předčil“ ten draconský v zavíračce. Jestli v Brně nemají žádný velký zájem o peníze návštěvníků baru a zavírají kolem jedné, v Bratislavě na peníze úplně kašlou a zavírají v deset. Původní dohoda organizátorů zněla do půlnoci, ale číšníci se úspěšně tvářili, že o dohodě nevědí a jen stěží se nechali ukecat aspoň na jedenáctou. I jejich „rychlost“ dávala tušit, že na tolik lidí zvyklí nejsou.
    V sobotu jsem neměl problémy se vstáváním, díky tomu jsem se rychle registroval a stihl docela dost programu, jehož přehled jsem v poměrně nepřehledné formě (každý pořad jiným fontem a překrývání o půlhodiny) dostal u vstupu. Ale ještě více jsem ho nestihl, protože běžel na Hlavní palubě a Vedlejší palubě, ve Videoboxu, hry ve Strojovně. Zašel jsem v 10 na Mikea Resnicka, pak se přemístil na vedlejší palubu, kde jsem měl neofanský sedánek. Pokračoval jsem v téže místnosti poslechem Richarda Šusty, který vyprávěl o Duši japonského válečníka, a Františky Vrbenské, ale pak už se přihlásil žaludek. Bar nebyl připraven nejen na večerní zájem o pití, ale ani na odpolední zájem o jídlo. A tak mi odmítli přijmout objednávku jídla, protože malá kuchyň nestíhala. Bohužel v restauraci probíhala svatba, takže ani tam se nedalo zajít. Šlo to vyřešit třeba domluvou s firmami, co dodávají bagety a nápoje, aby zapůjčily chladicí boxy, protože většina lidí by si ráda koupila k jídlu aspoň bagetu, což by nezabralo barmanům čas. Musíme se z toho poučit i pro Avalcon a Eurocon. Teprve za nějakou dobu se podařilo a já se najedl. V onom mezičase jsem navštívil galerii a měl ohnivou debatu s Randalfem, který se ukázal jako srab. Nejen, že neměl připravené řešení svých poparconských slibů, ale ani se k nim neznal. Naštěstí u toho byl Přemek a tak i on slyšel, co je Randalf zač. Pak jsem se ještě vydal na besedu s prvním slovenským kosmonautem Ivanem Bellou. Vyfotil jsem s ním Jardu Mosteckého. Bylo to velmi zajímavé a profesionální povídání. Odběhl jsem na chvíli k baru, ale na tombolu jsem se vrátil, protože jsem si od ericssonského maskota koupil ne T28, ale lístky do tomboly. Taky jsem se s ním nechal vyfotit. Vyhrál jsem 9. cenu – CD s Kronikou lidstva a nějaké CD pro děti. Hlavní cenu – tiskárnu HP vyhrál Doktor a mě napadlo, co asi bude dělat na hranicích. Pak jsem se vrátil k baru, posilnil se na předpremiéru Battlefield Earth. Dobře jsem udělal, protože za střízliva bych to nestrávil. Nestihl jsem Nalima Lidochaze a Conanovy stopy na Slovensku, Leonarda Medka, Marka Eliáše, Vlada Ríšu, Ondřeje Neffa ani další z celkem asi 50ti položek programu a 20ti projekcí. Program byl opravdu bohatý a pestrý, řada přednášek byla od nových přednášejících, ale nechyběly hvězdy.
    V neděli jsem vstal strašně brzy, protože jsem se nepodíval, jak jede autobus a musel jsem mít rezervu. Nakonec jsem stejně došel na jiný, co jezdil častěji, takže jsem měl na nádraží spoustu času. Ale dospal jsem se trochu v autobuse, takže skvělý zážitek z Istroconu nebyl zkalený ničím. Pořadatelé zvládli výborný con, na kterém toho po zajištění pořádného baru a přehlednějšího programu nebude už co vylepšovat, takže do rodiny velkých conů přibyl další a já doporučuji návštěvu.
 
k ZA 30
k Reportážím
k ZA
na start