Multipack

Marvin + Václav Pravda

 

    

    Multipack není vhodné balení pro con
    Když vám někdo nabízí více druhů zboží v jednom balení, často koupíte věci rozdílné kvality nebo věci, které byste samostatně nekoupili. V posledních letech se můžete na některých conech setkat s přibalenými přídavnými cony. Pohnutky jsou zřejmé: jednak poskytnou skoro samostatný speciální con skupině fanoušků, která by možná sama nedokázala akci takového měřítka utáhnout organizačně či technicky a v neposlední řadě naopak přitáhnou na střešní con tyto fanoušky.
    Bohužel se domnívám, že způsob realizace těchto přídavných conů s sebou přináší negativní vedlejší účinky. Konkrétně Star Trek con v rámci letošního Parconu byl zářivým příkladem všech těchto neduhů. Proto ho použiji jako modelový příklad k dalšímu výkladu (o podobně koncipovaném Avalconu bych musel referovat na základě vyprávění známých, ale problém sám lze zobecnit i na něj a eventuelní další cony tohoto typu).
    Program tohoto specializovaného conu nebyl součástí oficiálního tištěného programu, který obdržel každý účastník a byl pouze vyvěšen na několika málo místech. Celé dění pak bylo soustředěno do samostatné budovy v které se neodehrávaly žádné jiné aktivity. Výsledek byl zřejmý – trekkies byli izolováni ve své komunitě a někteří z nich po celé tři dny nenavštívili žádný jiný program (i když určitě mají z akce dobrý pocit, ani netuší o co všechno přišli). Návštěvníci conu s mírným zájmem i o Star Trek pak naopak příliš nevyhledávali ani ty nejzajímavější pořady tohoto speciálu. Nutnost mít svůj specializovaný program po celou dobu pak spolu s omezeními danými výlučností tématu vedly k pořadům nevyrovnané úrovně. Ilustrační historka: když jsme se s přáteli chystali předčasně opustit jednu přednášku (pojednávající o hereckých vystoupeních představitelů seriálu mimo něj – mimochodem, pořad by nebyl špatný, kdyby byl celkově kratší a kdyby byly i zkráceny ukázky a doplněny četnějším komentářem), abychom stihli vyhlášení CKČ, překvapení fanoušci se nás ptali kam jdeme a po odpovědi vědoucně přitakali „to je předání té žáby“.
    Nemám principielně nic proti specializovaným conům (ať už je předmětem setkání Star Trek, Tolkien nebo UFO – i když ufology pro jejich věrozvěstský přístup zrovna nemiluji) a pár jsem jich i navštívil, ale považuji koncepci přídavných conů za špatnou. Tak jak je realizována vede k izolaci části fanoušků, k zúžení jejich obzoru (přitom oni sami čtou i jiné knihy, sledují i jiné seriály). Pokud si oni sami chtějí uspořádat specializovaný con, nechť si ho pořádají. Ovšem v rámci tradičního conu je vhodnější takovouto specializovanou programovou větev virtualizovat – pořady více rozptýlit v čase i prostoru a synchronizovat s hlavním programem a onu specializaci pouze vhodně graficky vypíchnout v tištěném programu. Jinak to místo k obohaceni povede k štěpení fandomu na vzájemně si nerozumějící frakce.
    Marvin 2.7.2000 (psáno pro Interkom)
   
    Multipack je řešení
    V Interkomu vyšel Marvinův článek a protože se mě a našeho klubu Avalon dotýká, rozhodl jsem se na něj reagovat. Dotýká se nás proto, že na Avalconu 1999 jsme my první přibalili k základnímu balíčku bonus v podobě samostatných programových linií – UFO kongres (dnes Svět záhad) a Star Trek Con. V srpnu jsme přibalili ještě Star Wars Con, letos navíc Demopárty. Máme s tím jen ty nejlepší zkušenosti a to tvrdím i na základě reakcí účastníků. Naše zkušenosti odporují Marvinovu názoru, narozdíl od něj jsou ale podloženy skutečnou zkušeností. Marvin zobecňuje na základě jedné špatné zkušenosti s Parconem v Šumperku, nezažil ani Pragocon, ani tři Avalcony. Takové zobecnění je na nic. Pravdu má v tom, že způsob provedení ST conu v Šumperku byl nepovedený. Mýlí se ale v tom, že takto to vypadá i jinde a že toto je model přídavného conu. Na letošním Parconu se odehrál samostatný ST con, zatímco skutečný „přídavný“ (nesmysl, je to plnohodnotná součást) con vypadá jinak, třeba jako v Chotěboři, viz níže. Samostatné cony skutečně podporují separaci skupin a oslabují celé fanouškovské hnutí, respektive oslabovaly by, kdyby byly jen specializované cony.
    Pohnutky Marvin rozebírá, ale nedobral se podstatného. Totiž že tzv. střešní con s výjimkou Draconu má malou šanci na úspěch, jde zase o prachy. Kdy si konečně připustíte, že se musí pořadatelé conů chovat velmi tržně a hledat veškeré marketingové rezervy? Pro představu, rozpočet letošního Avalconu byl cca 300.000,-! Jak dlouho tuto částku vydělává průměrný občan?
    To, že Multipack je řešení, dokazují i organizátoři ryze komerčních akcí. V rádiu stále poslouchám reklamy na akce. Ale dneska nejdete na koncert. Jdete na pásmo koncertů přes celý víkend, se kterým souběžně běží několik „stejdží“ specializovaných každá na jeden druh taneční hudby, můžete si skočit bungee jumping, koukat na filmy, zúčastnit se literární dílny a ještě třeba pouštět draka! Takovéto sdružené akce vám dají pocit, že si vždy můžete vybrat něco co vás bude zajímat, a tak přitáhnou potřebný počet lidí, nutný pro zisk. A dokazují to i moje zkušenosti s Avalconem. A koneckonců, který con se obejde úplně bez hráčů?
    Tvrdohlavé a nesmyslné dělení příznivce žánrů fantastiky je přežitkem, kterého se Marvin dopouští ve shodě s názory řady dalších dlouholetých fanů z Fandomu. „Klasických“ fanů je strašně málo a pořadatel conu nemůže spoléhat, že uspořádá úspěšnou akci jen s nimi. Již zmíněná výjimka Dracon má díky tradici, programu a stálému termínu pořád plno a tak to vypadá, že to tak jde. Jenže na Dracon nejezdí jen skalní příznivci SF, ale velká spousta lidí s odlišnými zájmy v rámci fantastiky, prostě proto, že je to výborná a hlavně zavedená akce. Ale třeba Parcon má finanční problémy (Na P97 přijelo méně lidí, než pořadatelé očekávali – tedy zřejmě prodělek, P98 z téhož důvodu v dluzích, P99 jakbysmet, P2000 navštívilo nečekaně málo lidí, pravděpodobně zase problémy), takže Marvinův názor na nevhodnost přídavných conů je v reálném světě přepychem. Přídavné cony jsou totiž nutnost a jak dál dokážu, nemusí být na škodu, ba naopak k prospěchu.
    Správně Marvin uvádí, že utáhnout samostatný con by se specializované skupině fanoušků nemuselo podařit (první samostatný ST con se koná v říjnu, držíme palce). Správně uvádí, že další pohnutkou je přitáhnout na „střešní con“ specializované fanoušky. Jenže tohle je jen černobílá. A co to spektrum lidí, kteří se zajímají i o ST, i o hry, i o záhady? Nejsou jen trekkies a netrekkies, nebo ufologové a scifisti. Od extrémů na obou stranách má většina lidí daleko. Já mám taky rád ST a rád bych se zúčastnil nějakých přednášek, kdyby mi to čas dovolil. A zrovna tak mám rád záhady a Star Wars.
    ST con na Parconu byl opravdu nešťastný. Jeho program nebyl v programu a visel na malých letácích jen na několika místech, takže řada fanů se vůbec nedozvěděla, že se v sobotu odpoledne nemusejí nudit a mohou zajít jinam. Byl naprosto oddělený od hlavního dění. Takovéto dělení je přesně podle Fandomových tradic a je na prd. Marvinovo zobecnění je ale nesmyslné, protože například na Avalconu je ST con ve stejné budově jen o patro výš (kde běží i další programy „střešního conu“) než hlavní sál, fanové se mísí u jednoho baru, program je součástí programu, například ve Speciálu Zbraní Avalonu č. 24 byla polovina stránek věnována ST. Podobně to platí o Star Wars conu nebo o Světě záhad. Skalní příznivci se tak míchají s nevyhraněnými, seznamují se, komunikují. Jasně že pořád se trekkies budou bavit hodně mezi sebou a dinosauři taky. Ale obě skupiny o sobě vědí a mají styčné osoby a styčné zájmy.
    Nápad virtualizovat a rozptýlit například ST con není od základu špatný, moje zkušenosti ale mluví jinak. Při propagaci prostě musíte vypíchnout Star Trek Con (nebo jinou větev programu). ST a SW con vyžaduje prakticky na každou přednášku techniku, kterou nelze přenášet ze sálu do sálu. Skalní trekkies mají rádi pocit, že „tohle je ta naše místnost“. Program je již teď synchronizovaný s hlavním programem, tvorba programu není jen sepsat seznam přednášek za sebe a zabere mi při přípravě conu nejvíc času (několik desítek hodin). Grafické vypíchnutí v programu vede k nepřehlednosti. A hlavně – přídavné cony na Avalconu si pochvaluji jak já (jezdí stále více lidí a místnost již je jim malá, takže dostanou větší), tak účastníci a přednášející (mluvím s nimi o tom, protože podle toho chystám další úpravy, čtu jejich reportáže na ST a SW stránkách). Takže Avalon bude i nadále pořádat celý komplex akcí (chceme postupně přidat i ne SF aktivity a udělat z Avalconu hlavní kulturní záležitost Chotěboře) a určitě Star Trek Con, Star Wars Con, Svět záhad, Demopárty a další.
    Václav Pravda
 
k ZA 29
k Reportážím
k ZA
na start