Pragocon 2000

Václav Pravda

 

 

   Pragocon se rok od roku lepší a je na dosah ruky, takže bylo vcelku samozřejmé se na něj podívat. Místo konání se změnilo, vše se odehrálo v gymnáziu v Arabské ulici 14, tedy na místě, kde jsem 20 let předtím byl ubytovaný v rámci Čs. spartakiády. Tentokrát jsem ale neměl na sobě bílé tričko se zelenými lampasy a zelené trenýrky.
    Po příchodu do budovy jsme byli opět rychle odbaveni, já tentokrát bez placení vstupného, jakožto přednášející, dostali jsme materiály včetně sborníku vítězných povídek ze soutěže O cenu barda Marigolda. Procourali jsme budovu, identifikovali jednotlivé přednáškové místnosti (Sci-fi místnost, Futurologický kongres a Star Trek con) a místa pro hráče všeho možného, pozdravili se se známými a hlavně vyvěsili pozvánky na Avalcon. Letos byli Tomáš a Pavel Bačkovští, Pavlové Koten a Krupička, Láďa Pátek.
    Michael Bronec prodával své fanziny a knihy svého nakladatelství Straky na vrbě, Václav Semerád prodával svoji novou knihu Zoidéé, kluci z Walesu prodávali novinky, takže jsem se u nich zastavil a zmenšil svou hotovost. Domluvili jsme se i na prodeji Zbraní Avalonu, takže se mi zase odlehčil batůžek.
    Zastavil jsem se s Honzou Adamcem, se kterým jsme řešili přípravu na Opatcon. Měl radost, protože mu Františka Vrbenská slíbila, že přijede. Ale potkal jsem i Mílu Lince, a další mlaďochy, kterých bylo samozřejmě na Pragoconu více než těch starších. Ačkoliv pan Weigel, Dáreček nebo Vlado Ríša kluci už nejsou a byli tam také. Vlado s Jirkou Pelechem vyprávěli o Ikarii, Vlado o její papírové a Jirka o internetové podobě. Já jsem se posléze přidal a mluvil jsem o Fandománii a částečně o fanzinech a klubech.
    Vašek Fořtík, hlavní organizátor měl s blokem Ikarie v této podobě dobrý nápad, protože Ikarie stále zajímá spoustu lidí a blok byl takto vydatnější, než extra beseda, extra internetové zkušenosti Jirky a extra moje povídání o fanzinech a klubech. Z dalšího programu jsem se těšil na přednášku Františky Vrbenské. Opět strhla posluchače, použila k tomu i asistentku, která četla některé ukázky. Beseda s redakcí Fantastických Fakt byla o novinkách na poli záhad. Zajímavou přednáškou byl pořad manželů Hofmannových Pravý a levý čas aneb Chaos a řád.
    Neviděl jsem řadu přednášek o Internetu ani čtení Ondřeje Neffa, ale rozdělit se nešlo. Mimo shlédnutého programu mě ještě zaujalo to, jak byl Pragocon propagován v rádiu a dokonce v televizi. Zaúřadoval zde Přemek Houžvička, který zprostředkoval informace o conu na všechny strany a vzhledem k tomu, že jde o akci pražskou, setkalo se to s velkým zájmem. Dokonce mi i ne SF známí říkali, že o Pragoconu slyšeli nebo dokonce viděli pár záběrů.
    O jedno z překvapení se postarala dvojice, která uspořádala na Pragoconu „svatbu“. Ženich byl oblečený v dámských šatech nevěsta měla zase slušivý pánský oblek. Jejich kamarádi vytvořili svatební průvod, dokonce se házela i rýže. Apropó, s tou rýží mám spojený ještě jeden zážitek. Když jsem coby zkušený pořadatel radil jednomu z pořadatelů, aby rýži zametli, že školník nebude nadšený. Pořadatel se na mě v podstatě utrhl, že to není jeho práce a že mu to je jedno. Ani nereagoval na to, když jsem mu vysvětlil proč by to uklidit někdo měl a že by tedy měl aspoň říct Vaškovi Fořtíkovi. Neudělal to, protože po nějaké době jsem slyšel školníka, který celkem pochopitelně přišel zkontrolovat školu, jak se rozčiluje nad bordelem a vajglem, který se uhnízdil právě v jedné návěji rýže. Kdyby mě mladík poslechl, mohli mít pořadatelé o nepříjemnost méně. A já o překvapení méně, protože moji kamarádi z klubu con berou jako svou záležitost a dělají vše pro to, aby byl co nejlepší, bez ohledu na to, jestli to je zrovna jejich práce, takže mě překvapilo, že to tomu pitomečkovi bylo šumafuk.
    V neděli odpoledne jsme poseděli v blízké restauraci s Pavlem Kotenem, Pavlem Šuchmanem (AmberZine, SW noviny) a Ivanem Adamovičem. Při této příležitosti mi Pavel Š. vyprávěl o demoscéně a zapříčinil tak spolupráci organizátorů Demopárty a Avalonu na pořádání demopárty v rámci Avalconu.
    Pragocon nenabízí večerní zážitky u baru, ale zábavu a poučení v bohatém programu a kdykoliv rád přijdu zas.

 
k ZA 28
k Reportážím
k ZA
na start