Porada SF klubů, jaro 2000

Václav Pravda

 

 

   Porada se přestěhovala zase do Březové a já už nejsem v Radě, takže důvod být na místě už večer pominul. Stačilo vyjet o půl osmé ráno od kina, abychom na místě byli včas. Ještě v pátek ráno jsem netušil, kdo pojede se mnou, ale během dopoledne jsem se domlouval s Tomášem, že ho povezu z Pardubic, přes které jsem jel, do Chotěboře a že tedy na Poradu by možná mohl. Martina Janečka jsem potkal na náměstí během pátečního obíhání nezbytností conových a jiných. Domluvili jsme se na odjezdu, ale Tomáš se neozval a tak jsme ráno nevěděli, jestli pojede. Ale pro jistotu jsme to vzali kolem jejich domu. Tomáš už čekal a tak jsme vyrazili ve třech.
    Cesta byla v pohodě, jen nás párkrát vylekalo škrtnutí zástěrek o silnici, protože jsem měl podhuštěné pneumatiky. Přísahám, že mapa nesouhlasí se skutečností a dojeli jsme poněkud jinudy, než jsme čekali. Ale včas. Po příjezdu jsme uviděli Ivana Gajdoštína ze Šumperka, který pyšně ukazoval na auto s poznávací značkou PARCON vzadu a SFK MLOK vpředu.
    Dozvěděli jsme se, že včera probíhala premiéra filmu Hon na lišáka, předabovaný díl ze seriálu 30 případů majora Zemana. Jsem tam terčem a tak mě mrzelo, že jsem se nemohl pobavit nad fandomovou úpravou filmu. Snažil jsem se pak v průběhu dne přemluvit Skrblíka, aby přijel s filmem do Chotěboře, takže možná…
    V 9.09 podle plánu začala porada. Zahájil ji nový předseda Rady Pepa Vašát přivítáním a zprávou o své činnosti konané a plánované. V rámci plánování si nasadil na hlavu zelenou helmu s nápisem Čs. Fandom, která ho měla ochránit před zraněními. Vyhlásil své cíle, mimo jiné smiřování protivníků a napravení formálních nedostatků v organizačních záležitostech. Z tohoto důvodu přečetl stanovy a provedl revizi jednotlivých bodů. Také nás seznámil s novým způsobem hlasování, kdy každý SF klub dostal oficiální hlasovací kartičku dle oficiální prezenční listiny. Oznámil nám, že v současné době Čs. Fandom vede v evidenci 44 klubů a jednoho uchazeče.
    Michael Bronec nás seznámil s průběhem CKČ, vysvětlil status Pulce a oznámil, že nebude nadále pokračovat v jejím vedení. Michael je znechucený přístupem dinos a vystupuje z Fandomu, bude se dále zabývat jen svým klubem a nakladatelstvím. Úplně ho chápu, měl jsem v tu chvíli chuť udělat to také veřejně a ne jen fakticky. Vzhledem k tomu, že ústečáci už na porady nejezdí a i Piter svoji aktivní činnost omezuje, ubylo rázem těch mladších, kteří hodně přispívali k pohybu vpřed. Uvidíme, jak se dinos vypořádají s budoucností. Doufejme, že se nevrátí k zimnímu spánku.
    Po Michaelovi se zvedl Egon a prohlásil, že na podzim nebude kandidovat do Rady, protože doba si žádá komerčnější přístup a někoho s mailem.
    Petr Čáslava zatím skládal origami a probíhalo sčítání klubů. Dopočítali jsme se 34 přítomných klubů, což by bylo hezké, kdyby ty mladší kluby nechyběly – ústečáci, tepličáci, broumováci atd.
    Prosincové změny v Radě si vyžádaly hlasování o potvrzení Rady ve funkci. Dva hlasy byly proti. Přemka Houžvičky a můj. V Radě mi totiž chybí někdo z těch mladších.
    Dále nám bylo oznámeno, že loňský průšvih Randalfa a Radegastu se nebude nadále řešit. "Pěkný“ konec. Ani nikdo neoznámil, že Killworthovi bylo zaplaceno, zatímco Fandomu nikoliv. Ale zapřísáhl jsem se, že budu mluvit jen minimálně, takže jsem se udržel. Buďte si tedy ve Fandomu s člověkem, který podvedl fany a zneužil Čs. Fandom pro svoje obohacení, nedrží slovo a ještě má tu drzost jezdit na akce jako by se nic nestalo, aniž by se omluvil.
    Pak Pepa načal definici funkce a postavení prezidenta a nikdo ho neupozornil, že už je to rok vyřešené. Pak jsem se ale ozval a dál jsme už věc neřešili.
    Pražáci představili Parcon 2001, měli by přijet Card, Bujoldová a možná kosmonaut Cernan, který by mohl přitáhnout pozornost médií. Pražáci slíbili 10 Kč za účastníka do kasy Fandomu. Koleje na Jižáku nám poskytnou ubytování, program bude nejen ve VŠE, ale i v menze a jinde. Kluci počítají s velkou akcí i s turnaji, bude několik bloků proramu.
    Hlasovalo se o Mlokovi za zásluhy a Ludvíkovi. Martin Koutný byl vzteklý, že ačkoliv už dlouho upozorňoval na nesrovnalosti v definování, letos se definovalo podle jeho myšlenky, aniž by se o tom hlasovalo. Stejně si pořád myslím, že se hlasuje špatně, protože hlasování o Ludvíka, což je nově definováno jako zásluha za konkrétní uplynulý rok, se spojuje stále hodně s celoživotními zásluhami. Bylo to vidět i v letošním hlasování. Byl nominován třeba SFK Makropulos, jehož kandidatura by byla jasná za rok 2000 kvůli Parconu, o kterém všichni věříme, že bude skvělý. Dále v hlasování hodně hlasů dostal Dáreček, který loni neudělal nic výjimečného, ačkoliv toho dělá hodně pravidelně a dlouho (Klíč, fotky, stránky, fanzin, Pivocony a Plcony). Chtělo by to sepsat seznam kandidátů a jejich konkrétní zásluhy na listinu, na kterou by, do kolonky očíslované stejně jako hlasovací kartička, zástupce klubu hlasoval. Bylo by jasně vidět, kdo je za co nominován a dalo by se lépe porovnat. Hlasování vůbec bylo napínavé, protože kandidátem jsem byl i já, za dva cony v jednom roce, práci v Lize podpory neofanů, vydávání fanzinu, obnovení Fandománie, spolupořádání Opatconu. Hlasovalo se nahlas, ale bylo to napínavé do poslední chvíle, kdy byly hlasy sčítány, protože se jména Dáreček, Dáša Mehešová a moje střídala tak, že to nešlo odhadnout předem, pokud si někdo nedělal čárky. O třetí a druhé místo se podělila Dáša a Dáreček a já získal Ludvíka! Cením si toho a myslím, že už toho hned tak neudělám za jeden rok tolik, jako za rok 1999, a věřím, že si ho zasloužím.
    V Mloku bylo pořadí: 3. Weigel, 2. Klub Julese Vernea a 1. Pavel Poláček, který se konečně dočkal ocenění za první Parcony. Doufám, že přijede na Parcon převzít cenu.
    Před pauzou na oběd se fotilo hromadné foto. K obědu byl vývar s nudlemi a řízek. Pauzy jsem využil k domluvám ještě ohledně programu na Avalconu, vybíral jsem přihlášky a peníze na Avalcon, prodávali jsme fanzin apod.
    Odpoledne se debatovalo o právním podkladu Fandomu, hospodářství apod. Byla to debata zajímavá, padlo několik nápadů, ale problémem porady je to, že není brána jako pracovní setkání, nápady jsou hodnoceny jako definitivní postoje a ne jako návrhy k diskusi. Takže jsem byl zase málem ukamenován nepořadateli conů za nápad jak přimět pořadatele k odvodu ze vstupného. Jediný pořadatel, který se zapojil do diskuse, Mirek Dvořák za Dracon diskutoval oprávněně a hlavně pod vlivem jeho vysvětlení jsem nápad stáhl z diskuse. Což bych nemusel dělat, kdyby byla brána porada jako brainstorming. Ale jeho pravidla nejsou Fandomu známa a nejsou jím akceptována. Nesouhlasím s Mirkem úplně, ale byla to diskuse, což se o ostatních nedá říct. Při této příležitosti jsem se nicméně zavázal k odvodu 5,- Kč z každého platícího účastníka do kasy Fandomu. Je potřeba, aby to udělali všichni pořadatelé větších conů dobrovolně, jako určitou „morální“ platbu za využívané výhody plynoucí z členství ve Fandomu, například seznámení se s přednášejícími v rámci fandomu, propagaci...
    Mluvilo se o dalších conech. Parcon 2000 bude opravdu zajímavý, šumperáci plánují hodně výstav i nějakého zahraničního hosta. Jednou z výstav bude i výstava fotek známých sci-fistů v různých choulostivých stavech. Další třeba výstava všech plakátů všech Parconů.
    3.-9.7. bude na Čingově Tatracon, ale letos tam tedy rozhodně nepojedu. Dáreček informoval o Pivoconu v Plzni 13. října, ostraváci o Euroconu, já pochopitelně o Avalconu a Petr Čáslava o Raukonu. Kameničáci se přihlásili se svým Večerem Fantazie a na závěr se mluvilo o Istroconu.
    Jarda Mostecký a Petr Konupčík založili na místě Ignorant Trek Klub pro neinternetové lidi, Egon a Přemek se jim vzápětí přihlásili mezi členy, Přemka asi hnalo něco jiného, protože mail má a přístup na web má taky.
    Dáreček vzdává přípravu SF CD.
    Další porada je 20.-21.10. v Březové.
    A to už porada končila a my se vypravili na cestu zpět. Celkově mě porada trochu zklamala, není vidět žádný posun vpřed, pořád se věci až na výjimky nedotahují do konce, do konkrétních úkolů, pravidel. Pořád Fandom dává najevo, že nestojí o změny ani o nováčky. O pravidlech pro pořadatele conů diskutují lidé, kteří je nepořádají apod. Pořád si spousta lidí neuvědomuje, že pokud se sebou rychle něco neuděláme, zůstaneme chudou bezvýznamnou skupinkou podivínů.
    Prach z cesty jsme pak spláchli večer v Alpě, kam za námi dorazil ze schůze Společnosti Acylpyrina Hystepse Chlup, ale nedorazil Tomáš, který doma usnul a probudil se do deště.

 

   Porada měla ještě jednu dohru. Volal mi předseda Rady Pepa Vašát a žádal, abych Fandomu při-nesl 5000,-, abych umlčel hlasy, které se prý ozvaly ještě na poradě, že jsem jako Manažer nic neudělal (rozuměj nepřinesl peníze) a že Ludvíka mi dali kamarádi. Tuhle nehoráznou drzost jsem nedokázal dál poslouchat a tak jsem Pepovi práskl s telefonem. Nemyslel jsem to nijak zle vůči němu, ačkoliv si celý telefonát mohl snadno odpustit. Hlavně mě naštvala ta něčí nespravedlnost. Všechno, co jsem za ten rok udělal, bylo spláchnuto do hajzlu. Nemluvě o tom, že není pravda ani to, že jsem nepřinesl Fandomu peníze (Avalonu jako součásti fandomu jsem přinesl rozhodně nezanedbatelnou částku, Fandomu přímo jsem zajistil peníze na tisk Neofanzinu a Manuálu, na ceny do loňské parconské tomboly apod., ale ani to, že Ludvíka mi odhlasovali kamarádi. Hlasování bylo řádné, dokonce veřejné a některé mladé kluby, od kterých bych mohl čekat podporu, na poradě nebyly. Dále jsem se dozvěděl, že jeden nejmenovaný držitel Ludvíka se vyjádřil, že když jsem já dostal Ludvíka, on ho vrátí. Hodně mě to znechutilo. Nebýt toho, že moje aktivity na poli SF prospívají především mladým a ne těm, co takovou ohavnost mohli vypustit z úst, vykašlal bych se na všechno. Ano, cítím se ublíženě, ale sakra, to se snad dá pochopit, ne?

 
k ZA 28
k Reportážím
k ZA
na start