Zeměplochacon 1999

Václav Pravda

 

    

   V Ikarii jsem se zasloužil o propagaci a sám jsem byl zvědav, čemu jsem to vlastně dělal reklamu. Patricie už nějakou dobu znám a tak jsem čekal příjemnou záležitost. Nezklamal jsem se ani trochu, naopak.
    Páteční autogramiádu v Krakatitu jsem stihl jen tak tak. Fronta podpisu chtivých se už hodně zkrátila, TP už tou dobou musel mít mozoly, nic mu to ale neubralo na vstřícnosti. Pozdravil jsem se s Honzou Kantůrkem, Vlastou Talašem, Martinem Patriciem Schwarzem i Ríšou Mortem Klíčníkem. Atmosféra mě strhla natolik, že jsem si půjčil jeden výtisk Nohou z jílu a také si ho jako jeden z posledních nechal podepsat. Dokonce už ho mám i zaplacený, ještě jednou díky Krakatiťákům za možnost nákupu na sekeru.
    Ve frontě stála i Hanka, kterou znám asi rok, a kterou lákám na cony marně. Seznámil jsem se s její maminkou, příjemně a hlavně vesele jsem si všichni pokecali. Hanka pak před TP vysypala komplet Zeměplochu, TP se nadechl a podepsal všechny! Rozloučil jsem se se všemi a vydal se k domovu.
    V sobotu jsem dorazil do Ječné, přivítal se s Pavlem Kotenem, Jirkou Brossmanem a Béďou Beckem, se kterými jsme ještě před započetím conu vedli velmi veselé řeči, z valné části hodnotící přítomné Plochafilky. Bylo na co koukat. Seděli jsme vzadu na lavicích a dobře se bavili. Mezitím se naplnil sál, odhadl jsem návštěvu na 150 lidí. TP se zdržel na obědě, ale když přišel, mohlo se začít. Vyprávěl o dalších dílech, které chystá, mimo jiné i o tom, že si chce udělat pauzu a věnovat se zase jiným svým cyklům - Johnymu a Nómům. Odpovídal na dotazy, já se například ptal, jak skončil vztah Cohena Barbara a té dívky, která ho v druhém díle opečovávala. Co se stalo přesně s touhle dívkou TP neřekl, ale o Cohenových vztazích řekl něco v tom smyslu, že Cohen vždy ví, kdy je čas na změnu. Béďa sklidil aplaus za dotaz, který jsem mu pošeptal, v jakém operačním systému pracuje HEX, počítač na Neviditelné univerzitě. TP v podstatě neodpověděl, ale historka, kterou dotaz vyvolal, byla tak zábavná, že jsme na dotaz úplně zapomněli. Pak jsme ještě rozvíjeli teorie, že pracuje asi v Ants 98, teorie o stabilitě systému, možných poruchách, bavili jsme se náramně.
    V programu bylo pak samozřejmě ještě čtení Honzy Kantůrka, část představení Mort, které se mi líbilo natolik, že jsem litoval, že jsem nestrávil na Draconu ty tři hodiny sledováním celého představení. Richard Klíčník i Martin Schwarz také odpřednášeli své přednášky, nechyběla ani krátká ukázka animovaných Soudných sester.
    V předsálí se prodávaly knihy, figurky, dokonce i pár originálů a jako nejzajímavější jsem posoudil prodej originálního ankhmorporkského vína, Archivní loňky, které na con z Kolíkových sklepů dovezl obchodník s vínem a fanoušek Zeměplochy Bedřich Štauber. Od Martina jsem se dozvěděl, že na zeměplochacony v Anglii jezdí stovky lidí, ukazoval mi program, který obsahoval desítky přednášek a pořadů, vyprávěl i o tom, že na cony venku chodí lidi v maskách.
    Sobotní část conu se nachýlila ke konci, my jsme nalákali dvě hezká děvčata, ze kterých se pak vyklubaly neteř s tetou, do blízké hospody na kus řeči. Poseděli jsme, pobavili se, pak ale musela děvčata domů a tak jsme osiřeli. Nejdřív jsme se bavili o sci-fi a fantasy, také o Amberzinu. Zábavná byla historka Bédi o tom, jak přišel ke TP se všemi Zeměplochami, nechal si je podepsat, pak přišel za Honzou Kantůrkem, jestli by se mu nepodepsal, že ho zve na panáka. Honza v tu chvíli vyprávěl kolemstojícím, že za TP prý přišel nějaký blázen, který chtěl podepsat všechny knihy a řekl, že se mu podepíše i bez panáku. Béďa nic, jen se zeptal, kam to může vyndat. Honza se zarazil a Béďa dodal, že ten blázen je on. Načež Honza řekl, že to tedy na toho panáka půjde. A pak mu podepsal také všechny.
    Skončili jsme o SF a F a začali jsme si vyprávět různé milostné historky a možná mi to nebudete věřit, ale od Bedřicha bych se mohl hned začít učit. Pak jsem si ještě od Pavla a Jirky půjčil peníze a vyrazil na diskotéku. Ani tam jsem se nenudil a tak jsem z důvodů celkové únavy organismu už na nedělní část conu v ZOO nedorazil. Přišel jsem o přednášku TP o jeho práci v nadaci na záchranu orangutanů, o darování sponzorství velké želvy, o další besedu.
    Musím poblahopřát Martinovi za uspořádání skvělé akce i za zvládnutí organizace a zajímavý program. Zeměplochacon se povedl a doufám, že TP zase přijede a že toho Martin zase využije.

 
k ZA 25
k Reportážím
k ZA
na start