Opatcon 1999

Jan Adamec

 

    

    Hej, lidi, jen tak mimochodem, udělali jsme con. Conal 13.3.99 v enklávě Broumovské Autonomní Rep., konkrétně v Broumově v místní kinokavárně.
    Onoho rána jsem se těžko probouzel, de facto mě probudili kolegáčci, že mám vstávat, abych se dal do kupy a šel makat na přípravě. Donést počítače, připravit stoly a podobně mi zabralo míň času, než jsem myslel. V 8,29 přijel Daneš Procházka, přednášel o ST, později i Vašek Pravda s Janem Kantůrkem a Pavlem Kotenem.
    Jelo se víceméně dle programu, až na to, že Con jsem zahájil teprve v 10,00 a hned se započalo s tím, co si přednášející připravili. VP promluvil k posluchačům o Fandomu, besedovalo se o Fantasy, došlo na Fanouškovské časopisy, PK nám ozřejmil stavbu Mezinárodní vesmírné stanice a JK povyprávěl o Zeměploše. Pak dorazil i Petr Čáslava, aby nám, po Danešově přednášce o ST, udělal chutě svými Kanibalistickými dokumenty. Kdo chtěl, tak šedivěl a kdo nechtěl ani to, tak zapařil na PC.
    Celkově se Con vydařil, nálada byla skvělá, všichni se bavili a přibylo i několik nových přívrženců SF.
    Pro ty, co zůstali do večera, byla připravena exkurze po místních pamětihodností (Terno, Kinokavárna Vegas, po Conu plnící jiný účel). Chyba těch, co nepřišli, jelikož promeškali příležitost, která se vyskytne málo kdy (aspoň v Broumovsku).

 

 

Opatcon 1999

Václav Pravda

 

   13.3 vylétla v Broumově první lokální conová vlaštovka z hnízda Ligy podpory neofanů. Už kdysi dávno jsem proklamoval snahu uspořádat seriál místních conů pro ty, kdo nemohou jezdit větší dálky ať už z finančních nebo jiných důvodů. O Opatconu 1998 jsem se dozvěděl od Honzy Adamce tuším poštou, protože mi přišel (nebo jsem ho někde dostal?) leták zvoucí na první ročník turnaje v DrD spojeného s conem. Jak jsem se dozvěděl později, Opatcon se nekonal vzhledem k malému zájmu. Ale Honza má chuť a tak když jsme se seznámili, domluvili jsme se na uspořádání opravdového conu. A pak už jsme začali pracovat. Já jsem přemluvil několik přednášejících a udělal Honzovi přednášku o tom, co je všechno třeba zajistit. Několikrát jsme to spolu probírali, kontroloval jsem postup prací. A podařilo se.
    Honza Adamec a jeho SFK Opat z Teplic nad Metují ve spolupráci se mnou uspořádal ve skvělých prostorách kinokavárny Vegas jednodenní setkání fanů. Prostory by unesly i střední con, představte si bývalé kino, kde místo řad sedadel jsou na stupních svažujících se k pódiu s plátnem umístěny stoly s křesly. A úplně nahoře bar, který byl oboustranný, tzn. i zvenku sálu přístupný. Před pódiem taneční parket pro diskotéky. Nad ním světla. Balkon. V předsálí prostor pro další akce, na patře místo na video, super.
    Program byl výborný – Jan Kantůrek a Zeměplocha, Conan, a fantasy vůbec, Pavel Koten a novinky v astronomii a kosmonautice, já a Fandom, kluby a fanziny, Daneš Procházka a StarTrek, Petr Čáslava a kanibalistické dokumenty. Opět se ukázalo, že Honza Kantůrek je skvělý kamarád, protože takovou dálku absolvovat, byť s odvozem, kvůli malému conu, to zaslouží pochvalu a velké díky.
    Pro další zájemce jsme naplánovali video a počítačové hry, v materiálech jsme našli kromě tužky, samolepky hlavně fanzin Opat'ssin.
    Ačkoliv účastníků bylo méně, než pořadatelé předpokládali, nálada byla výborná a všichni jsme odcházeli spokojeni. Je opravdu škoda, že ačkoliv Honza Adamec zval všechny své kamarády, dali jsme článek do novin a po městě visely plakátky, přišlo jen pár největších příznivců a členové klubu Opat. Ale to je bolest všech akcí, i Avalconu. Přijedou lidé z Prahy, přivezou skvělou zábavu za minimální peníz a místní nezvednou prdel, sedí doma a křičí, jaká je to v jejich městě nuda. Bez mohutné místní propagace se tedy lokální cony conat nebudou. Hodně bude záležet na místním rozhlase, novinách a hlavně na osobním přesvědčování. Abychom přitáhli mladé, bylo by ideální udělat večer v pátek techno párty, vstupenka pak bude platit i na con a opačně. Hodně počítačů, UFO program, pak to snad bude fungovat.
    Cony nejsou jen pro fany, ale pro kohokoliv, kdo není úplný odpůrce. Mám vyzkoušeno, že i úplní nescifisté přitáhnutí na nějaký con mají pak velký zájem se účastnit dalších. Příští rok se nenechte prosit a přijďte!

 
k ZA 24
k Reportážím
k ZA
na start