Jak jsme nedostali Parcon

Václav Pravda

 

    

    Jsem naštvanej a už přesně vím, co hnalo kluky z Ústí do pořádání Bohemiaconu a co je přinutilo ho udělat ve velkém stylu, tak, že to rozhýbalo spousty fanoušků. Potvrdily se totiž moje obavy ohledně Fandomu - opět došlo k rozhodnutí, které jde proti zájmům fandomu (fanů sci-fi a fantasy atd.) a nahrává jen zájmům skupiny lidí ve Fandomu (představitelů několika SF klubů). Nemusím snad připomínat, že v následující úvaze jde o můj, potažmo náš klubový, subjektivní názor. Ale ať to vezmu z které chci strany, s chladnou hlavou, stejně dojdu k závěrům, které Vám tu předestřu.
    Na loňské podzimní poradě jsme kandidovali, aby se Parcon 1996 konal v Chotěboři. Poté, co kluci z Ústí prohlásili, že by přinejhorším Parcon vzali, bylo jasné, že coby nováčči z malého města nemáme šanci. Ani se nedivím, že se Fandom rozhodl vsadit na jistotu. Vzali jsme si tedy k srdci doporučení vyzkoušet si síly na malém conu. Vznikl Avalcon. Troufám si tvrdit (a pan Neff a paní Biedermannová nám dali zapravdu v Ikarii a Nemesis), že se nám premiéra povedla. Ne snad stovkami účastníků, ale programem a atmosférou. S velkou sebedůvěrou jsme přemýšleli o hlasování letošní podzimní porady. Jenže termín porady se kryl s termínem konání modelářské výstavy Model Hobby, kde jsem musel být pracovně. Na poradu tak jeli kluci z Avalonu (Láďa Pátek a Tomáš Bačkovský) oslabeni o tak ukecaného člověka jako jsem já. Nevím, jestli by to dopadlo jinak, kdybych měl možnost promluvit k Fandomu já, ale mé instrukce a představa conu, kterou jsme dali dohromady na základě debat v klubu, nestačily přesvědčit Fandom o tom, že by se Parcon 1997 měl konat v Chotěboři.
    A teď jak k tomu došlo. Kluci vznesli naši kandidaturu a řekli samozřejmě termín : 4.-6.7. To popíchlo slovenské kolegy, kteří v tom celkem oprávněně viděli hrozbu Tatraconu (30.6.-6.7.). Náš problém byl ten, že kluci měli instrukce trvat na termínu, protože další týden, kromě toho, že by měl být Gamecon, v jídelně Obchodní Akademie bude probíhat rozsáhlá rekonstrukce. A o týden dřív (27.-29.6.) bychom nejspíš Parcon nezvládli připravit. Ve škole se bude rozdávat vysvědčení, internát se bude teprve vyprazdňovat, a my bychom asi nestihli připravit přes 50 přistýlek v pokojích a další. Došlo ke hlasování. My prohráli. Proč? Značná část hlasujících pro Parcon na Slovensku totiž jezdí na Tatracon, který je v podstatě rodinnou dovolenou v okruhu známých. Hlasující samozřejmě viděli nejjednodušší řešení v tom, spojit Parcon s Tatraconem, aby to měli při jednom a nemuseli měnit své zaběhnuté dovolenkové plány. Proč se mi to nelíbí? Tatracon se koná v Čingově 30.6-4.7., Parcon ve Spišské Nové Vsi 4.-6.7., takže stejně bude Tatracon kratší a lidi z něj budou muset přejíždět. Kvůli dvěma, třem desítkám lidí dvě, tři stovky lidí budou muset sakra zvažovat účast na Parconu. Do Spišské Nové Vsi je to zatraceně daleko, na to vemte jed. To znamená spoustu peněz na cestu. Musíte mít pas, což zdaleka není taková samozřejmost. Parcon v Banské Bystrici, jakkoli byl dobrý, navštívilo celkem něco kolem 270 fanů. Od té doby uplynula spousta času a podstatně míň lidí bude mít chuť jet do ciziny. To ale lidi, kteří hlasovali pro Slovensko, vůbec nezajímalo. Nezajímalo je dokonce ani to, že příští Parcon je ohrožen. Dneska už nenajdete moc klubů ochotných Parcon pořádat. zatímco rok 1999 mají zase Ústečáci, rok 2000 Šumperští, o Parcon 1998 nemá zájem nikdo. My ne, protože kluci z klubu budou končit školy a dělat státnice a určitě nebudou mít čas věnovat spoustu hodin přípravě a zajištění conu. Slovenským kolegům by to ale mělo být jedno, protože jsou to víceméně usedlí pánové a určitě by to zvládli úplně stejně v roce 1998. Mohlo se to hladce a rozumně vyřešit, kdyby ovšem v zaslepenosti vlastními zájmy a pohodlím nerozhodli někteří tak, jak rozhodli. Fandom (s velkým F) se tak projevil jako bezohledný vůči svým povinnostem a řadovým fanům. (To by už mě asi nemělo překvapit po přenechání Mloka Akademii SF, aniž došlo k odsouhlasení ze strany SF klubů.) Samozřejmě mi vadí i to, jak lehce Fandom odstřelí snahu našeho klubu. Fandom (s velkým F) se tak projevil opět jako organizace, která nemá co nabídnout fandomu, organizace, která se uzavírá sama do sebe a která zřejmě skončí tak, jak jsem předpovídal v minulé úvaze o budoucnosti Fandomu. To znamená ve stescích po zlatých časech, poplácávání po ochablých ramenech, vyměňování cen mezi sebou a v nezájmu fanů. Doufám, ale už moc nevěřím, že by schopný manažer mohl ještě něco udělat pro odvrácení téhle mizérie. Má to ale vůbec cenu? Byl by Fandom schopen se podřídit?
    Ale jak to bylo dál. Po domluvě s panem Rampasem jsem zkusil zjistit u Mio Butory, jestli by nešlo něco udělat s termínem Tatraconu, abychom si nepřekáželi a mohli přecejen, po schválení Fandomu (najednou obrovský problém se schvalováním, spousta dopisů a vůbec práce - srovnej s přenecháním Mloka), dělat Parcon přecejen my. Mio Butora mi řekl do telefonu, že by neměl být takový problém přesunout Tatracon. Stačilo by o pouhé dva dny dopředu, začít v sobotu a skončit v pátek, kdy by začínal Parcon. Proč to tedy stavěli na poradě jako nepřekonatelný problém? Nestálo za to si o tom trochu s našima klukama popovídat a najít řešení? Při dalším telefonátu s Mio Butorou jsem se dozvěděl, že jeho kolegové nemají zájem nic posouvat a Parcon chtějí. No dobře. Už to nezměníme a tak nám nezbývá, než vás pozvat na Avalcon 1997, který bude ještě pestřejší, nabitější, zajímavější a určitě větší. Přečtěte si články O.Neffa v Ikarii 9 a C.Biedermannové v Nemesis 5-6. Pokud i to vám bude málo, přidejte naši sebechválu v Interkomu nebo se zeptejte Mirka Sába (pořadatele Bohemiaconu a Parconu) a hlavně přijeďte 27.-29.6.1997 do Chotěboře. Budete se mít na co těšit.
 
k obsahu ZA 14
na Dvory Chaosu
ke Zbraním Avalonu