Avalcon 1996

Václav Pravda

 

    

    AVALCON byl výjimečný con. Ne snad počtem účastníků nebo programem, ale tím, že jsem nahlížel do zákulisí. A nejen nahlížel.
    Ve čtvrtek odpoledne jsme se sešli v kulturním domě Junior a začali připravovat akci. Přestěhovali jsme židle a stoly, sestavili zvukovou a provizorní světelnou aparaturu, navozili a nanosili zásoby do baru a do kuchyně, přivezli a rozmístili knížky, modely a fanziny k prodeji, začali sešívat Speciál Zbraní Avalonu i s přílohou, připravili ubytování a dělali spoustu dalších činností. V pátek dopoledne jsme ještě dolaďovali některé nedodělky.
    První účastníci přijeli hned ráno, pokud nepočítám dva kluky tuším z Liberce, kteří si část vstupného odpracovali už ve čtvrtek. Díky. Během dne přibývalo fanů všeho pohlaví a věku, část přijela pak ještě v sobotu dopoledne. Celkem přijelo osmdesát účastníků. Kromě nich na conu bylo asi deset hostů a pořadatelský tým, takže celkový počet dosáhl stovky. Program se rozběhl promítáním 16 mm filmů (Ocelové město, Kdo chce zabít Jessii a Ropáci) a videa. Kolem páté byl con v krátkosti oficiálně zahájen. Protože už jsme podle přihlášek počítali s nižší účastí, nebyl úvod v plné parádě, jak jsme původně chtěli. Po zahájení probíhala současně beseda s Carolou Biedermannovou a Janou Rečkovou a v kině zamluvené promítání filmu Johny Mnemonic. Besedovalo se o psaní, o příspěvcích autorů do časopisů, o Nemesis minulé i budoucí. Večer ještě proběhla zajímavá diskuse o Internetu a jeho konkrétním využití - elektronických fanzinech AMBERZINE a E.L.F. Jejich tvůrci Tomáš Svítil s kolegou a Vojta Filip zaujali své posluchače nadlouho. Další okruh fanů se vydal na přednášku Pavla Kotena o objevech v astonomii a astrofyzice. Část z ní přetiskujeme v tomto čísle. Promítání videa Demolition man se nezdařilo, protože v obalu byla kazeta s filmem zachraňte Williho. To znechutilo Egona Čierneho. Willy se nepromítal, náhradou šlo něco jiného. Líbilo se promítání 16 mm filmu Sexmise. Po jeho skončení se ještě dal shlédnout poslední Star Trek - Generations, což je film tak hrozný, že byl několika fany srovnáván s hrůzou zvanou Nexus. Program byl hojně doplněn pitím u baru. Speciální nápoj Hrozba z vesmíru (čistý líh s džusem) byl také vyzkoušen a několik hazardérů si dalo dokonce jen Hrozbu, bez vesmíru.
    Sobota ráno měla začít setkáním vydavatelů a přispěvatelů fanzinů, ale nakonec se stala besedou s Egonem Čiernym. Dr. Šafařík z Plzně přednášel o úkazech UFO a záhadných jevech po zbytek dopoledne a příznivci ho obklopili ještě v předsálí, kde potom douho pokračovali v debatě. Carola Biedermannová vyprávěla, jak přebásňovala Hyperion, pan J. Kroulík hovořil nejdříve na téma pilotované kosmické lety a posléze v další přednášce na téma nepilotované kosmické lety. Přednášky doplnil promítáním diapozitivů. Na videu šel Excalibur, který pak vystřídalo pásmo krátkých 16 mm filmů. Tady se zrodil hit conu. Loutková pohádka O statečné Kačence byla natolik skvělou hororovou podívanou, že se dočkala reprízy večer při párty a pak ještě ve čtyři ráno.
    Po obědě Jan Kantůrek s Martinem Schwartzem vyprávěli o Zeměploše a pan Kantůrek četl ukázky nejen z připravovaných dílů, ale i z dalších Pratchettových knih. Přednáška Ondřeje Neffa byla na téma alkoholismus v díle Julese Vernea. Další program byl trochu poposouván, ale došlo i na popovídání o Conanovi s Janem Kantůrkem a Egonem Čiernym. Následovala přednáška Pavly Kratinové o Star Treku. Další videofilmy pak přetrumfl film Apollo 13 (49 fanů!), jehož promítání jsme zařídili v kině. Večer jsme zahájili plánovanou párty povídáním kluků z Ústí o letošním Parconu a Bohemiaconu. V rámci párty jsme pak chtěli pustit jen pár krátkých filmů, ale na přání většiny jsme párty proměnili v promítání. V deset večer byly vyhlášeny výsledky soutěže Corwinovy spisy. Ještě jednou blahopřejeme vítězům. Dostali od nás keramickou sošku, stavebnici plastikového sci-fi modelu, knížky a časopisy a podle umístění buď účast na conu zdarma nebo alespoň vstupné zdarma. Na videu běžel v průběhu dne Mad Max 1-3, Blade Runner, Hvězdné války, Vetřelec III, Deep Star Six. Pozdě v noci (brzy k ránu) pak parodie Spaceballs završila oficiální program. Neoficiální sestával opět z pití u baru, z hraní hry Mafie atd. Nesmím zapomenout na to, že proběhl turnaj ve hře Duke Nukem 3D. Hrálo se na 2 x 5 životů, 1 level, se srážkami za pasivitu. Pořadí : Lepka, Nobst, Dvořák, Tomaník, Balada ml., Balada st., Vildt, Dobrovolný.
   
    Neděle potom byla naplněná jen vyprošťováním z posobotních stavů a videem.
    Celkově se myslím akce podařila. Samozřejmě pár malých zádrhelů bylo, ale aspoň víme, na co si příště dávat pozor. Bar byl pohostinný, ubytování solidní, program věřím že zajímavý a dostatečně široký, atmosféra domácká. Přecejen kulturní dům má lepší předpoklady stát se pohodovým místem pro con, než studené školní chodby. Takže jsme byli spokojeni, že se nám podařilo přesunout akci z Obchodní Akademie do kulturáku. Děkujeme hostitelům (kulturní dům Junior, stravování Svačinka, kino Chotěboř, Obchodní Akademie), sponzorům (Město Chotěboř, Telekomunikace a Informatika, VMD, Soleta, Andromea), hostům (Neff, Kantůrek, Biedermannová, Čierny, Kroulík, Šafařík, Svítil, Kratinová, Rečková, Schwarz), účastníkům (nebudu všechny jmenovat) a sami sobě (Bačkovský, Bačkovský, Bříza, Filip, Hochman, Knob, Koten, Krupička, Melzer, Nobst, Pátek, Pravda, Zmek). Příště nashledanou.
 
k obsahu ZA 13
k Reportážím
ke Zbraním Avalonu