Bude válka?

Václav Pravda

 

    

    Navštívil jsem jedno převážně SF a F knihkupectví. Donesl jsem tam pozvánky na AVALCON, takové ty barevné kartičky, a přihlášky. Dal jsem se do řeči s prodavačem, se kterým jsem se dosud osobně neznal a dozvěděl jsem se spoustu zajímavých věcí. Například o hře, která chce konkurovat proslulému dračímu doupěti, nebo o plánech nakladatelství Mustang.
    Nakladatelství Mustang začalo vydáváním knih s vojenskou tématikou a zřejmě dosáhlo úspěchu, protože se pustilo i do sci-fi a fantasy. To by bylo fajn, kdyby... Mustang prý hodlá převálcovat And Classic. Chce zahltit trh desítkami titulů SF a F ročně. Ledacos tomu už nasvědčuje, knih se značkou Mustangu se na pultech objevuje čím dál tím víc. Tady už je jeden háček. Trh samozřejmě není nafukovací a rostoucí počet titulů bude znamenat klesání nákladů, růst cen a spirála bude pokračovat dál a dál, až... Až kam? Už teď jsou knihy prostě příšerně drahé (a to jsem člověk, který dosud koupil téměř všechno) a málokdo si jich může dovolit koupit víc. Kde je ta hranice, za kterou si zejména studenti (tvořící značnou část fanoušků) nebudou moci kupovat téměř nic ? Dobře, podobné snahy tu už byly a například v případě Laseru končí neslavně. Možná, že trh přinutí Mustang revidovat své plány.
    Staly se ale i daleko horší věci. Mustang začal přeplácet Classic! Jistě má na to právo, ale o konkrétním případě jsem se dozvěděl, že Mustang zaplatil třikrát víc, než měl původně domluveno Classic. zaplatí to pochopitelně čtenář. Bude-li nějaký. Už teď jsou knihy Mustangu jedny z nejdražších a to zrovna nepřesvědčují výběrem titulů. zajímalo by mne, kde se bere ta šílená megalomanská představa, že trh může ovládat jen jedna firma. Stejně se to žádné nepodaří a i kdyby, tak ztráty z průběhu nakladatelské války nemůže vyvážit žádný zisk z krátkého období, kdy bude jedna firma ovládat trh SF. Vstanou noví bojovníci.
    Já chci kupovat co nejvíc SF knížek, to ano, ale nechci za ně platit dvoj- a vícenásobky už teď děsných cen. Proto mi tahle chystaná válka leze za nehty.
 
k obsahu ZA 11
na Dvory Chaosu
ke Zbraním Avalonu