Proč se nebát jet na FF

Festival fantazie je jako většina oblastí ekonomiky ohrožen. Není ohrožen nezájmem, organizačními souvislostmi, našimi chybami. Je ohrožen mediální bublinou kolem nového koronaviru a nemoci COVID-19, která ve vás vyvolala obavy natolik, že v nemalém množství chcete účast odložit o rok. Pokusím se vám vysvětlit, proč to pokládám za zbytečné a pro váš oblíbený Festival fantazie nebezpečné. Mám na tom samozřejmě osobní zájem - nechci přijít o práci a další tři zaměstnance dostat do problémů v době, kdy se bude masivně propouštět, nechci přijít o 25 let práce, o přátele, o podstatnou součást života mého i spousty dalších lidí. To čestně připouštím. A zároveň jsem si jist, že o to vše přijít nemusím ani já, ani zaměstnanci a pořadatelé a autoři programu a partneři, ani vy účastníci, bez kterých to celé úsilí spousty lidí prostě nedává smysl.

Od začátku jsem několik hodin denně studoval dostupné informace. Obával jsem se viru, který zdecimuje lidstvo jako v řadě sci-fi, který je obrovsky nakažlivý, totálně smrtelný a proti kterému se lze bránit jen extrémními opatřeními. Nesouhlasil jsem s názory, že jde jen o další chřipku, souhlasil jsem s karanténou a nadával na to, že nepřišla dříve a nebyla ještě razantnější... Než se pozná, jak to vlastně s virem doopravdy je, než se podaří zajistit základní fungování nepřipravených států včetně našeho.

Nyní na základě dostupných informací a se vší zodpovědností, kterou jako pořadatel hromadných akcí vnímám, tvrdím, že na místě je opatrnost, určité změny, ale ne domácí vězení, velké obavy a přepálená opatření. Mé obavy se nepotvrdily a vím, že vaše obavy neodpovídají reálné situaci. V dalším textu se pokusím shrnout, proč. Nejsem odborník na epidemiologii, biologii a další související oblasti. Ale čerpám buď od odborníků nebo od inteligentních lidí a troufám si neskromně tvrdit, že s mým IQ, vzděláním, logikou, zkušenostmi a investovaným časem do studia problematiky mám podloženější názor, než má většina lidí. Nemusíte souhlasit, můžete si na svém webu připravit podobný text s opačným znaménkem, ale prosím zdržte se osobních výpadů.
Děkuji.

Vašek Pravda, hlavní organizátor FF

.

Odkazy na některé články odborníků, ze kterých čerpám:

Covid-19 má jen obří reklamu. Není to mor, varuje přední český onkolog.
Podstatné argumenty z článku:

  • Rozhodující je nikoli kalendářní, ale biologický věk nemocného, celkový stav organismu a zdatnost jeho imunity i aktivita. Podobné je to však i s riziky chřipkových ortomyxoviróz, které každoročně a s různými průběhy po celá desetiletí známe. Ještě letos v únoru zde bylo přes 140 000 případů chřipky, 58 pacientů na ni zemřelo, ještě v půlce března bylo stále hlášeno kolem 70 000.
  • Zemřelých v souvislosti s covid-19 je 304. Za stejnou dobu zemřelo celkem skoro 21 000 občanů na jiná onemocnění a stářím s jinými diagnózami.
  • Žádné onemocnění si nezaslouží tento styl každodenní reklamy, panikaření a strašení. Jsme celoživotně obklopeni mikroby a řadou civilizačních chorob. Rizikem infekcí při cestování napříč světadíly, rizikem dopravy i přítomnosti četných toxinů v životním prostředí. Infekce i epidemie různého stupně přicházejí, přecházejí, odcházejí. Nikdy jsme kvůli nim tak celoplošně nezastavili společenský a ekonomický život jako nyní. Nikdy jsme se tolik nebáli a nevěřili jen pouhému hadříku na tváři. Nikdy jsme tak naivně nevěřili v jakési banální ochranné prostředky jako nyní. Nikdy jsme také tolik neignorovali naši vlastní imunitu, která lidstvo udržuje při životě od nepaměti.
  • Pozornost si obecně jistě zaslouží všechna onemocnění, která jsou pro nás zcela nová. Vždy je potřeba jejich pečlivý rozbor od statistiky až po standardní mikroskopické a molekulární analýzy a bádání stran metod léčby. Sice rychle, ale v klidu a bez mediální paniky a zmrazování života a chodu společnosti. Také bez přehnaného spoléhání na pomocná a spíše jen psychologická opatření, jako jsou celoplošné rozestupy, roušky, štíty, letmé formální dezinfekce nebo celoplošné izolace. Zastavení chodu běžného života společnosti nás ohrožuje ekonomicky a psychosociálně více než sám virus.


Vakcína proti covidu není otázkou pár měsíců. Podle Duška 60 procent z českých obětí nezemřelo primárně na tuto nemoc.
Podstatné argumenty z článku:
https://video.aktualne.cz/dvtv/sef-motola-je-to-medialni-virus-panika-zivila-samu-sebe-cela/r~cd309b9e9ea611eaaabd0cc47ab5f122/Odkazy na některé články s doplňkovými informacemi:

Švédové své cestě i přes čtyři tisíce mrtvých věří. Ostatní je mají za cyniky.
Podstatné argumenty z článku: