Koupit společné foto nebo podpis JAN PŘEUČIL (herec; Česko)

Účast hosta: Úterý 4. července 2023

Jan Přeučil je český filmový a divadelní herec a vysokoškolský pedagog specializující se zejména na výuku rétoriky. Narodil se v Pardubicích, po roce se však s rodiči přestěhoval do Prahy, kde se poprvé setkal se světem filmu a divadla. Na DAMU se dostal z politických důvodů až na druhý pokus. Absolvoval v roce 1960. První divadelní angažmá získal v Divadle na Zábradlí, kde působil dlouhých 33 let. V letech 1982–1987 zde byl i šéfem činohry. V roce 1994 odešel z Divadla na Zábradlí a od té doby působí na volné noze, přičemž do roku 2005 hostoval v Hudebním divadle v Karlíně, kde si podle svých vlastních slov „zahrál pár excelentních zlounů.“ Od roku 2004 působí v pražském Divadle Metro. Od roku 1963 byl dvacet sedm let pedagogicky činný na pražské DAMU, kde působil jako docent (k jeho studentům patřili mj. Ivana Chýlková, Karel Roden, Jitka Asterová, Pavel Vítek a Eva Holubová).

Přestože je Jan Přeučil především divadelní herec, zásluhou svého výrazného hereckého projevu se objevuje se už od roku 1958 také na filmovém plátně a v televizi. Během své dlouhé kariéry se objevil ve více než 50 filmech.

Jeho první filmová role byla ve snímku SMRT V SEDLE, v 60. letech se objevil mimo jiné také ve filmu ZLOČIN V DÍVČÍ ŠKOLE. Z dalších snímků můžeme uvést třeba komedie ČTYŘI VRAŽDY STAČÍ, DRAHOUŠKU, pohádky DEVÁTÉ SRDCE nebo NESMRTELNÁ TETA. Z 80. pak drama DOBŘÍ HOLUBI SE VRACEJÍ nebo druhý díl „básnické pentalogie“ JAK BÁSNÍCÍ PŘICHÁZEJÍ O ILUZE.

Zahrál si také v desítkách televizních filmů a inscenací v několika známých a oblíbených televizních seriálech – ARABELA, SLAVNÉ HISTORKY ZBOJNICKÉ, nebo HŘÍCHY PRO PÁTERA KNOXE.

Pravidelně se věnuje také dabingu, kde vynikne jeho hlas a vynikající rétorické schopnosti.